SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Drzewa na Brackiej zagrożą zabytkowi? Jego obrońcy protestują

fot. Szczebrzeszynski, Public domain, Wikimedia Commons

Protestują przeciwko nowym drzewom, bo obawiają się o stołeczny zabytek. Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy wystąpiło w obronie Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. W związku z przebudową tzw. „Placu Pięciu Rogów” miasto ma posadzić obok budynku drzewa. – To zniszczy charakter miejsca – mówił w audycji „Jest sprawa” Janusz Sujecki ze stowarzyszenia.

Nasz głęboki niepokój budzi sytuacja, gdy drzewa są wprowadzane w przestrzeń, w której nigdy ich nie było, likwidują otwarcia widokowe na pewne obiekty zabytkowe, które powinny być otwarte dla publiczności – tłumaczył Janusz Sujecki.

To ważne miejsce na mapie stolicy – dodał gość Radia dla Ciebie. – Tam mają być posadzone 12-metrowe klony, które spowodują wizualną likwidację Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, który w skali Polski jest podręcznikowym przykładem wczesnego modernizmu – zaznaczył.

Zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Terenów Zieleni Kamila Nowocin broni miejskiej koncepcji.

– Wybrany gatunek to najlepsza opcja – skomentowała. – Z punktu widzenia ogrodniczego będę broniła klonu polnego, który jest drzewem bardziej odpornym w mieście, jest wolnorosnący, więc on tych swoich parametrów książkowych bardzo długo nie osiągnie – wyjaśniła.

Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy sprawę zgłosiło do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Resort zgłoszenie zaopiniował negatywnie. Społecznicy zapowiadają dalsze odwołania.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jest sprawa: protest przeciwko zasłonięciu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone