SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Drugi dzień Powstania – zdobyta PWPW, uruchomiona radiostacja

Podziurawione od kul ogrodzenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych/ fot. RDC

78. lat temu w Warszawie wybuchł największy powstańczy zryw II wojny światowej. W Radiu dla Ciebie wracamy z naszym corocznym cyklem DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Przedstawiamy miejsca najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia Powstania.

O Powstaniu było już głośno w całej Warszawie – na Woli, Ochocie, Żoliborzu, Mokotowie czy w Śródmieściu. Po pierwszym ciężkim dniu i ciężkiej nocy żołnierze musieli się przeorganizować.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było zdobycie prawdziwej twierdzy – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wielki gmach przy ulicy Sanguszki. Na jego bramie do dziś można oglądać ślady po zaciętych walkach.

Powstańcom udało się uruchomić też radiostację w fabryce mebli Kramlera na Woli przy Dzielnej 72, skąd zostały wysłane do Londynu depesze o podjętych walkach. Po kompleksie śladu już dziś nie ma. W jego miejscu parę lat temu stanął nowy budynek mieszkalny. Na bramie można jednak oglądać tablicę upamiętniającą wydarzenie.

Niedaleko stamtąd – znajdowała się też fabryka tytoniu, którą zajęli żołnierze „Miotły”. Na Mokotowie – „Baszta” zdobyła szkołę przy Woronicza. Istnieje ona do dziś. Nosi imię Królowej Jadwigi.

Drugiego dnia rozpoczął się odwet Niemców. Około 600 cywilów i duchownych przetrzymywanych w więzieniu przy Rakowieckiej zostało rozstrzelanych.

Cykl DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO codziennie w serwisach o 7:00 i 19:00

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone