SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Drożej i gorzej”. Warszawa o nowelizacji ustawy „śmieciowej”

fot. Pixabay

Nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami zaspokoi potrzeby firm, a nie mieszkańców – alarmują władze Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska. Wiceprezydenci tych trzech miast skrytykowali projekt zmiany ustawy, przygotowany przez rząd i zaapelowali, by napisać go od nowa.

Drożej, gorzej i bez pomysłu. Tak nowelizację przepisów o gospodarce odpadami skomentował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Władze stolicy, Gdańska i Bydgoszczy zajęły dziś krytyczne stanowisko w sprawie noweli dokumentu.

Nie warto poprawiać złego dokumentu, warto stworzyć to od zera. Kolejne rozwiązania przynoszą tak naprawdę podniesione koszty, które są przerzucane na mieszkańców w całym systemie, a podawaliśmy już niejednokrotnie jako samorządy, że czas napisać ustawy od nowa i zrobić nowy kompleksowy system. Czas skończyć z sytuacją, żeby nasi mieszkańcy ponosili koszty produkowanych odpadów jednorazowych na terenie naszego kraju – mówi wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Nie chcemy, żeby mieszkańcy ponosili większe koszty. Czas kosztami obciążyć tych, którzy te śmieci produkują. Dzisiaj ministertwo proponuje, żeby na przykład właściciele nieruchomości niezamieszkałych, galerie handlowe, biurowce mogły dobrowolnie zrezygnować z tego, że swoje odpady kierują do strumienia, który jest zarządzany przez gminę. Co to oznacza? To, że jak mamy na tym słynnym naszym Mokotowie biurowym 40 biurowców i każdy z nich będzie miał innego operatora, to po te śmieci nie przyjedzie jedna ciężarówka, tylko czterdzieści – mówił Olszewski.

Celem nowelizacji ustawy jest ograniczenie wzrostu cen, a także zniesienie regionalizacji, czyli obowiązku przekazywania odpadów w ramach regionu. Ma to zwiększyć konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne – mówił kilka dni temu w Sejmie minister środowiska, Henryk Kowalczyk.

Czytaj też: „Koalicja 5 frakcji”. Warszawa nauczy mieszkańców segregować śmieci

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone