SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Budżet Mazowsza na 2021 rok. Miliard złotych na inwestycje

zdjęcie ilustracyjne/fot. www.gddkia.gov.pl

Ponad 3,6 mld zł wydatków i 1 mld na inwestycje zakłada budżet Mazowsza na 2021 rok. Fundusze przeznaczone będą przede wszystkim na infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę oraz kulturę.

Na budowę i remonty mazowieckich dróg samorząd województwa chce przeznaczyć ponad 355 mln zł. Największą inwestycją będzie zachodnia obwodnica Grodziska Mazowieckiego, która pochłonie blisko jedną trzecią tych środków.

Ważną inwestycją jest też remont drogi wojewódzkiej z Warszawy przez Wołomin do Wólki Kozłowskiej, a także dobudowa węzła Wołomin do trasy S8.

Wyremontowany ma być ponadto most w Łosicach i przebudowana droga wojewódzka nr 698. Planowana jest też modernizacja drogi 637 z Warszawy do Węgrowa oraz 627 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Orło.

Zastrzyk gotówki dla służby zdrowia

Według planów, dofinansowanie służby zdrowia pochłonie 280 mln zł. Jednym z największych projektów jest budowa ośrodka radioterapii w Płocku, na którą ma być przeznaczonych 30 mln zł w przyszłym i 50 mln zł w kolejnym roku.

Zmodernizowany ma być też szpital w Rudce – remont wyniesie 30 mln złotych, a 16 mln ma trafić do szpitala przy Niekłańskiej w Warszawie. Za te pieniądze odnowiony zostanie oddział okulistyki.

Modernizacje, a także doposażenie poszczególnych pomieszczeń mają być przeprowadzone również w wybranych oddziałach szpitalnych w Pruszkowie, Ciechanowie, Siedlcach czy Płocku.

Duże inwestycje w kulturze

Zarząd województwa zauważa, że w związku z tym, że instytucje kultury są zamknięte, może je sprawniej wyremontować. Na ten cel przeznaczonych będzie 76 mln zł.

Wśród planach jest modernizacja części warszawskiego Arsenału, odnowienie willi Gabriela Narutowicza wraz z otoczeniem, modernizacja Muzeum im. Oskara Kolberga w Przyszusze czy remont zabytkowych budynków przy ul. Kolegialnej w Płocku.

Dofinansowana oświata

Dużą część przyszłorocznego budżetu Mazowsza – bo ponad 45 mln zł – zarząd województwa chce przeznaczyć na oświatę.

Największą inwestycją w tej kategorii będzie budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisko za ponad 13,5 mln zł. Inny ważny projekt to Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie.

Dotychczasowe tendencje

Skarbnik województwa Marek Miesztalski uważa, że projekt budżetu na 2021 r. jest optymalny.

– Widać w nim jednak skutki pandemii i spowolnienia gospodarczego. W przyszłym roku utrzymujemy 30 procentowy udział inwestycji. Województwo, żeby się rozwijać musi inwestować. W przyszłym roku przeznaczymy na ten cel ponad 1 mld zł. […] Widać, że budżet stara się zachować dotychczasowe tendencje. Wydatki bieżące są tak skonstruowane, aby wszystkie nasze jednostki mogły realizować wszystkie swoje zadania na odpowiednim poziomie – mówi.

Czytaj też:

Budżet Obywatelski Mazowsza. Mieszkańcy wybrali 63 projekty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone