SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Drastyczna podwyżka za wywóz śmieci w Józefowie

fot. RDC

Drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci w podwarszawskim Józefowie. Zamiast 13 złotych za osobę mieszkańcy zapłacą teraz 31 złotych miesięcznie za odpady segregowane. W przypadku kilkuosobowej rodziny to znaczny koszt.

Wzrost opłat jest konieczny. Wywożąca śmieci firma – tak jak w wielu innych podwarszawskich gminach – zażądała więcej pieniędzy za swoje usługi. Początkowo samorząd odmówił, ale ostatecznie zgodził się zapłacić więcej.

Nie znaleźliśmy alternatywy – tłumaczy burmistrz Marek Banaszek. – Nie ma innych firm, nie ma konkurencji. Trzeba było przystąpić do negocjacji, żeby uchronić miasto przed zagrożeniem, żebyśmy nie zostali zasypani odpadami – dodaje.

Józefów podjął próbę znalezienia innej firmy. Gmina ogłosiła 4 marca przetarg, żadna ze spółek nie złożyła jednak swojej oferty. – Nie mieliśmy co otwierać, bo nie było kopert. To pomimo tego, że bardzo poluzowaliśmy wymagania w przetargu. Nie mamy jakiś nadzwyczajnych wymagań – zapewnia Banaszek.

Gmina liczy, że uda się znaleźć tańszą ofertę w kolejnym przetargu i od września mieszkańcy znowu będą mogli płacić mniej za wywóz śmieci.

Przez rosnące koszty gospodarki odpadami i problemy z zatrudnieniem, firmy wywożące śmieci zażądały podwyżek w przynajmniej kilku gminach na Mazowszu. Podobny problem mają m.in. Konstancin Jeziorna, Góra Kalwaria, Wiązowna i Otwock.

Czytaj także: Stuprocentowa podwyżka cen wywozu śmieci w Ząbkach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone