SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dramat zamordowanych i ich rodzin. Przegląd filmowy „Echa Katynia”

fot. Wikipedia Commons

W Warszawie, Poznaniu i kilku innych miastach rozpoczyna się 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że w ramach tegorocznego przeglądu, podczas bezpłatnych pokazów, będzie można obejrzeć produkcje filmowe poświęcone zbrodni dokonanej z rozkazu Stalina na 22 tysiącach Polaków w 1940 roku. Prezes Instytutu podkreśla, że pokazane zostaną filmy ukazujące dramat zamordowanych i ich rodzin oraz proces dochodzenia do prawdy. Jarosław Szarek tłumaczy, że po 1989 roku, kiedy można już było mówić o zbrodni katyńskiej, w ramach której funkcjonariusze NKWD wymordowali Polaków wziętych do niewoli w 1939 roku, wielu filmowców zainspirowało się ich tragicznymi losami.

Rafał Pękała z Biura Edukacji IPN wyjaśnia, że cztery filmy pokazywane w ramach przeglądu dotykają kilku aspektów zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach. Jednym z nich jest kwestia operacji polskiej NKWD, czyli zamordowanie około 100 tysięcy Polaków w latach 1937-38 roku. Ten temat porusza film „Rozstrzelać Polaków” w reżyserii Mirosława Majerana.

Z kolei film „Nie pamiętam” w reżyserii Mirosława Mamczura to adaptacja sztuki teatralnej, która pokazuje konsekwencje wojny i losy Polaków, zarówno cywilów jak i żołnierzy, którzy zostali zesłani na wschód.Pozost ałe dwa filmy: „Miałam Ojca w wyobraźni” oraz „W jednej chwili…” podejmują kwestię pamięci o zbrodni katyńskiej, ukazują losy rodzin katyńskich i to w jaki sposób musiały się zmierzyć ze stratą najbliższych.

Prelekcje i dyskusje

Podczas przeglądu odbywać się będą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów, a także członków rodzin ofiar Golgoty Wschodu. Karol Litwin z Biura Edukacji IPN dodaje, że w ramach przeglądu organizowane są też warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Odbywają się one pod hasłem „śledztwo katyńskie”, a uczestnicy mają na podstawie zdjęć przedmiotów wydobytych z masowych mogił w lesie katyńskim, próbować ustalić do kogo one należały i dowiedzieć się jak najwięcej o osobie, do której należały.

Przegląd „Echa Katynia” odbywać się będzie w kwietniu i maju między innymi Łomży, Kwidzyniu, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie czy Ostrołęce. Program przeglądu można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone