SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dotacja na laboratorium pod Przasnyszem. „Szansa dla powiatu”

fot. funduszedlamazowsza.eu

Laboratorium systemów lotniczych i autonomicznych z unijną dotacją. Obiekt powstaje w Sierakowie pod Przasnyszem. Ma być gotowe w połowie roku. Będzie częścią Ośrodka Badań Lotniczych, którego budowę jesienią ubiegłego roku rozpoczęła Politechnika Warszawska.

Inwestycja będzie kosztować w sumie ponad 60 mln zł. Politechnika Warszawska otrzymała 40 mln unijnej dotacji na ten cel.

Współpraca z takim partnerem to ogromna szansa dla powiatu – mówi starosta Krzysztof Bieńkowski. – Przasnysz staje się taką perełką wdrażania innowacji naukowych w dziedzinie systemów bezzałogowych dronów i mam nadzieję, ze to nie tylko splendor związany z tym, że ściągamy naukowców, ale też jako samorząd lokalny cieszymy się z zainteresowania firm, potencjalnych inwestorów, którzy zechcą się tu sprowadzić – wyjaśnia.

Oprócz laboratorium w Sierakowie powstanie też drugie – w Warszawie. W Gmachu Chemicznym na terenie kampusu PW zostanie utworzone laboratorium technologii materiałowych i sensorycznych. – To projekt, który inwestuje w aparaturę, urządzenia i stwarza warunki do prowadzenia zaawansowanych badań wraz z partnerami przemysłowymi. Planujemy stworzyć dwa laboratoria – jedno w powiecie przasnyskim, drugie w Warszawie (…) Współpraca z partnerami pokazała nam, że konieczne jest rozszerzenie celów badawczych – tłumaczy dr hab. inż. Wojciech Wróbel, dziekan Wydziału Fizyki.

Wcześniej powiat przasnyski odsprzedał Politechnice lotnisko z 80 procentową bonifikatą. Uczelnia zapłaciła za nie 2,5 mln zł.

Czytaj też:

W Przasnyszu powstało kryte lodowisko. „Ma więcej funkcji”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone