SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

„Dorożką po Warszawie” w Radiu dla Ciebie. Słuchowisko już dziś!

Julian Tuwim/fot. Władysław Miernicki, Public domain/Wikimedia Commons

Już dziś o godzinie 20:00 Radio dla Ciebie zaprasza na kolejny, wyjątkowy „Wieczór literacki” i kolejne unikatowe, archiwalne słuchowisko – „Dorożką po Warszawie”.

26 grudnia 1952 roku w Teatrze Polskiego Radia odbyła się premiera słuchowiska „Dorożką po Warszawie” w reżyserii Kazimierza Rudzkiego. Autorami tekstu są: Tadeusz Kubiak, Jerzy Grygolunas, Wiktor Gomulicki, Artur Bartelas i Julian Tuwim.

W magiczny wieczór w Warszawie spotyka się dwoje młodych ludzi, którzy przemierzają stolicę dorożką. Podróż zaczynają na placu Zamkowym, jadą Nowym Światem, Wybrzeżem Kościuszkowskim, zatrzymują się przy MDM-ie, przy Ogrodzie Saskim, jadą Krakowskim Przedmieściem i wracają do Kolumny Zygmunta. W międzyczasie on (Andrzej Bogucki) opowiada jej (Irena Malkiewicz) o zmianach, które zaszły w Warszawie. W roli Dorożkarza występuje niezapomniany Tadeusz Fijewski.

Muzykę do słuchowiska skomponował i wykonał na fortepianie wybitny dyrygent i kompozytor Andrzej Markowski, późniejszy dyrektor Filharmonii Śląskiej i twórca Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, autor muzyki do wielu filmów, m.in. „Popiołów” i „Pana Wołodyjowskiego”.

W programie „Wieczoru literackiego”, który poprowadzi Łukasz Jasina, znajdzie się także rozmowa z Mariuszem Urbankiem – dziennikarzem, pisarzem, autorem biografii Juliana Tuwima oraz rozmowa z Zofią Turowską, autorką niedawno wydanej książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku”.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone