SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dom M. Abakanowicz w ruinie. „Powinniśmy zadbać o jej pamięć”

Dom Magdaleny Abakanowicz popada w ruinę/fot. dzięki uprzejmości gościa audycji Wojciecha Rogowskiego

Dom wybitnej polskiej artystki popada w ruinę. Chodzi o oficynę dawnego folwarku przy ul. Hrabskiej w Falentach. Tam w 1930 roku urodziła się rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. Jako Polacy, powinniśmy bardziej zadbać o jej pamięć – mówił w „Poranku RDC” prof. Paweł Kowal, który jest autorem biografii artystki.

Jest w opłakanym stanie – mówiła Elżbieta Kłopotowska. – W zeszłym roku zrobiliśmy praktycznie „na spontanie” ekopiknik, na którym zebraliśmy pieniądze na pokrycie dachowe, zabezpieczenie przed opadami deszczu i czekamy na decyzję – wyjaśniła.

Zarządcą budynku, jak i całego terenu, jest Instytut Technologiczno-Przyrodniczy.

To jest naprawdę ciekawe założenie pałacowe – mówił prof. Paweł Kowal, który jest autorem biografii artystki. – Superpark, zachowały się nawet czworaki, można zobaczyć. To są naprawdę unikalne rzeczy w Polsce. Jeżeli ktoś chce np. pokazać dzieciakom, jak funkcjonował taki pałac, ale w całości – to nie jest tak, że wszyscy mieszkali w pałacu, nie wszyscy byli arystokratami, tylko jest tak, że niektórzy mieli rolę zarządcy, jak Abakanowicz, mieli swój gorszy już dom, ktoś mieszkał w czworakach, a ktoś w stajni – to wszystko w tych Falentach jest – tłumaczył.

Jako Polacy, powinniśmy bardziej zadbać o jej pamięć – dodał Kowal. – Pytanie o fenomen tej dzielnej kobiety, jak jej się udało w czasach komunizmu jakoś tam przemykać pomiędzy kropelkami, jak to się mówi, i dojść do największej sławy na świecie, stworzyć zupełnie nową koncepcję tkaniny, która przypominała rzeźbę, czyli abakany, a potem stworzyć rzeźby, które stoją w najlepszych miejscach na świcie – w Japonii, Hiroszimie, Chicago – wskazał.

Magdalena Abakanowicz to polska rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej, profesor sztuk pięknych (1979), w latach 1965–1990 prowadząca zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, profesor wizytująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (1984). Jej monumentalne kompozycje przestrzenne zyskały nazwę abakanów.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Dom rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz w Falentach ma szansę na odbudowę?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone