SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Do wroga musieliśmy strzelać z brylantów”. Spektakl o Baczyńskim

Spektakl "A ponad ziemią z kulami latały brylanty"/fot. Audytorium 17

„A ponad ziemią z kulami latały brylanty” – spektakl o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim już dziś w Promie Kultury Saska Kępa w Warszawie. Historia została opowiedziana z perspektywy Basi Baczyńskiej – mówi Radiu dla Ciebie reżyser i aktor Przemysław Tejkowski.

Przedstawienie niesie ze sobą uniwersalne i humanistyczne przesłanie o pokoju i miłości. Przemysław Tejkowski tłumaczy sens tytuł „A ponad ziemią z kulami latały brylanty”. – Stanisław Pigoń powiedział, że należymy do narodu, który do wroga musiał strzelać z brylantów. Takim brylantem ludzkim, humanistycznym, duchowym i intelektualnym był bez wątpienia Krzysztof Kamil Baczyński – wyjaśnia reżyser.

Spektakl jest opowiedziany z perspektywy Basi Baczyńskiej, którą gra Adrianna Kieś. Bohaterka spotyka profesora Teotypa. – Jest to postać fikcyjna stworzona przez Baczyńskiego zafascynowanego Gombrowiczem. Napisał taką opowiastkę „Gimnazjum imienia Boobalka I” wzorowaną na „Ferdydurke”. Ja jako ten Teotyp spotykam się z Basią i wspominam szczenięce lata wolności, gimnazjum, wygłupów, tak żeby sobie trochę ulżyć w tych powstańczych losach. Wszystko oczywiście, jak to w przypadku wielu, również Basi, która pod sercem nosiła dziecko Krzysztofa, o czym on jeszcze nie wiedział, kończy się tragicznie – opowiada Tejkowski.

Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pośród prezentowanych wierszy znajdują się między innymi: „Dwie miłości”, „Spotkanie”, „Wyroki”, „Pokolenie'” czy „Elegia o chłopcu polskim”. W spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Pokaz „A ponad ziemią z kulami latały brylanty” w Promie Kultury dziś o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj też: Mamo, ja nie chcę wojny. Wystawa w archiwach państwowych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone