SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Do prokuratury wpłynęła ekspertyza religioznawcy ws. „Klątwy”

fot. MateuszWęgrzynWarszawa/Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga wpłynęła ekspertyza biegłego religioznawcy profesora Eugeniusza Sakowicza dotycząca spektaklu „Klątwa”, wystawionego w Teatrze Powszechnym.

Od ubiegłego roku toczy się śledztwo w sprawie „obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa” w trakcie spektaklu chorwackiego reżysera.

Istotny dowód

Prokurator Marcin Saduś powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że opinia dotycząca „Klątwy” stanowi istotny dowód. Dodał, że prokurator obecnie dysponuje całością materiału dowodowego, który mógł być zgromadzony w tej sprawie. – Ta opinia była jednym z ostatnich dowodów, stosunkowo istotnym w kontekście ustalenia, czy doszło do wypełnienia znamion przestępstwa z artykułu 196. kodeksu karnego – zaznaczył prokurator Saduś.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga podkreśla, że w toku postępowania przesłuchano wielu świadków. – Prokurator zgromadził obszerny materiał dowodowy w szczególności w postaci zeznań ponad stu świadków, protokołów oględzin nagrania, które wywołało tyle kontrowersji – dodał Marcin Saduś.

Obraza uczuć religijnych

Teatr Powszechny w Warszawie wystawił „Klątwę” w lutym ubiegłego roku. Po premierze przedstawienia głos zabrał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik napisał, że „podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością”. Ocenił również, że w „Klątwie” „oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków” .

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone