SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Można wnioskować o Kartę Ucznia. Nabór trwa do końca tygodnia

fot. UM Warszawa

Rodzice i opiekunowie dzieci, które we wrześniu rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, mogą już składać wnioski o wyrobienie Karty Ucznia. Jak podał stołeczny ratusz, aby dziecko otrzymało kartę we wrześniu, wniosek trzeba złożyć do 23 maja.

Dzięki karcie uczniowie mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Jak podały warszawskie władze, przyszli pierwszoklasiści dostaną karty ze wzorem przygotowanym przez 9-letnią Zosię z jednej z bielańskich szkół. Rysunek przedstawia stolicę podczas zachodu słońca z wyróżnionym mostem Świętokrzyskim, Wisłą, PGE Narodowym na jej prawym brzegu oraz pomnikiem Syreny i Pałacem Kultury i Nauki na lewym.

Karta Ucznia wydawana za pośrednictwem szkół przez Zarząd Transportu Miejskiego potwierdza uprawnienia dziecka do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym. Przysługują one uczniom warszawskich podstawówek, a także dzieciom mieszkającym w Warszawie, ale uczącym się w sąsiadujących z nią miejscowościach.

„Na podstawie Karty Ucznia można bezpłatnie podróżować Warszawskim Transportem Publicznym w obu strefach biletowych oraz – w ramach oferty Wspólny bilet ZTM-KM-WKD – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dzięki temu dzieci i młodzież jeżdżą na karcie nie tylko do szkoły i domu, ale mogą także wybrać się na dalszą wycieczkę” – podał ratusz w komunikacie.

Jak składać wniosek?

Wniosek o wydanie Karty Ucznia można złożyć online. „Ze szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko, rodzice lub opiekunowie otrzymają link do strony internetowej, na której wypełnia się wniosek-formularz. Aby dziecko otrzymało swoją Kartę Ucznia we wrześniu, wniosek trzeba złożyć do 23 maja” – poinformował ratusz.

Do wniosku potrzebne jest aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka w formacie JPG lub PNG, w rozdzielczości minimum 200 × 259 pikseli. Zdjęcie musi być w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Plik nie może przekraczać 2 MB.

Po wysłaniu wniosku potwierdzenie przychodzi na skrzynkę mailową. „Gotowa karta zostanie dostarczona do szkoły, a placówka zawiadomi o możliwości jej odbioru” – wskazano w komunikacie.

Inaczej to wygląda w przypadku, gdy dziecko uczęszcza do podwarszawskiej szkoły. Kartę można wówczas wyrobić w Punkcie Obsługi Pasażerów.

Ze sobą należy wziąć wypełniony wniosek o wydanie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka o wymiarach 3,5 × 4,5 cm, ważną legitymację szkolną (z podanym adresem zamieszkania dziecka) lub zaświadczenie wydane przez szkołę (z adresem, a także z informacją o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym) i dokument potwierdzający tożsamość dziecka.

Czytaj też:

Początek naboru do szkół średnich w Warszawie. Jak się zapisać?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone