SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dlaczego kurtyny wodne nie są dobre podczas upałów? Hydrolog tłumaczy

Kurtyny wodne szkodliwe?/fot. UM Warszawa

Poidełka – tak, kurtyny wodne – nie. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej apelują do samorządów o niemarnowanie wody. Chodzi o popularne coraz bardziej kurtyny wodne w miastach. W związku z upałami pojawiły się one m.in. w Warszawie, Siedlcach, Radomiu czy Płocku.

Taka woda mimo wszystko będzie parować, a jednak skądś ona do tej kurtyny jest doprowadzona. Najprawdopodobniej przez wodociągi, więc tak naprawdę, gdy wylewamy tę wodę, ona paruje i jest marnowana. Woda jest niczym skarb i jak skarb powinniśmy ją traktować i szanować – podkreśla hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski.

Woda marnowana w postaci parowania nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza że wskaźnik parowania dla Mazowsza jest i tak bardzo wysoki. – Wskaźnik ten dla województwa mazowieckiego w wielu miejscach wynosi powyżej stu, a nawet stu dwudziestu milimetrów. Można więc powiedzieć, że w tym miesiącu osiemdziesiąt litrów z każdego metra kwadratowego straciliśmy wody tylko przez parowanie – tłumaczy Walijewski.

Dlaczego kurtyny wodne są złe?

Kurtyny wodne są nie najlepszym rozwiązaniem problemów upałów również z innych powodów. – Poprawa jest chwilowa, później robi się nam zdecydowanie cieplej. Kurtyną mówimy „nie”, ale nie tylko ja o tym mówię. W ostatnim raporcie międzyrządowego zespołu, który bada zmianę klimatu, jest informacja o tym, że kurtyny nie są dobrym rozwiązaniem, bo tak naprawdę jest to marnowanie wody – podkreśla hydrolog.

Dlatego, według ekspertów, w upalne dni lepszym rozwiązaniem są poidełka.

Dodatkowo IMGW zwraca uwagę na spadający poziom wód w rzekach. Na Wiśle i jej dopływach – Bugu i Wkrze – na dniach zostaną wydane ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Kilka gmin z Mazowsza, m.in. Czerwińsk nad Wisłą, Wiśniewo i Sarnaki, już zaapelowały do mieszkańców o oszczędzanie wody lub wprowadziły ograniczenia.

Czytaj też:

Mało wody w rzekach na Mazowszu. Susza hydrologiczna w 40 proc. stacji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone