SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Diecezja warszawsko-praska: uczestnictwo we mszy obowiązkowe

Siedziba kurii warszawsko-praskiej /fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons

Z dniem 19 czerwca 2021 roku odwołuję udzieloną 12 marca 2020 roku ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i święta nakazane – napisał ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Jak czytamy w dekrecie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej bp Kamiński odwołał dyspensę „mając na względzie aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz postanowienia biskupów obecnych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej”.

„Nie tylko obowiązek”

„Powyższe odwołanie dyspensy ogólnej oznacza, że wierni są ponownie zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej niedzielnej oraz świątecznej. Osoby, które z powodu choroby, niesprawności lub innej ważnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, powinny dołożyć starań, aby – m.in przez lekturę czytań i modlitw mszalnych przewidzianych na dany dzień – wzbudzić w sobie pragnienie Eucharystii” – zaznaczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Jak podkreślił „Eucharystia jest centrum życia Kościoła i to w niej zawiera się całe Jego duchowe dobro”.

„Dlatego proszę, aby nasz udział we Mszy Świętej był nie tylko wypełnieniem obowiązku wynikającego z przykazań, lecz także pełnym miłości spotkaniem z Jezusem Chrystusem – Lekarzem naszych dusz i ciał” – napisał bp Kamiński.

O zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane z dniem 20 czerwca zdecydowali biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Co mówi rozporządzenie?

Opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów mówi, że w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może przebywać nie więcej uczestników niż wynosi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia obłożenie w nich może wynosić 75 proc.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

Czytaj też:

Msze znów obowiązkowe. Episkopat od 20 czerwca znosi dyspensę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone