SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Decyzja o pełnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wynika z realistycznej oceny sytuacji”

fot. Pixabay

– Przywódcy unijni jasno dali do zrozumienia, że jeśli Wielka Brytania chce kontrolować imigrację, to musi też wyjść ze wspólnego rynku i nie nie ma mowy, żeby wybierała co jej pasuje. To była realistyczna ocena szans – mówił w „Magazynie ekonomicznym” Bartłomiej Niedziński z Dziennika Gazety Prawnej.

Brytyjski minister odpowiedzialny za wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis zapowiedział we wtorek, że rząd „w najbliższych dniach” przedstawi projekt ustawy, która pozwoli na uruchomienie procesu opuszczania Wspólnoty.

Deklaracja Davisa to efekt porażki rządu w postępowaniu odwoławczym przed Sądem Najwyższym, który we wtorek podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court). Orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu, ale nie ma konieczności konsultacji z władzami lokalnymi. – Będziemy działać szybko – powiedział Davis, przedstawiając rządowe plany w Izbie Gmin.

Jak podkreślił, rząd wciąż spodziewa się, że rozpocznie procedurę wyjścia z UE przed końcem marca, co wielokrotnie zapowiadała już premier Theresa May.

„Realistyczna ocena szans”

Bartłomiej Niedziński powiedział w „Magazynie ekonomicznym”, że kiedy znane były wyniki referendum w Wielkiej Brytanii, to tamtejszy biznes miał nadzieję, że dojdzie do Brexitu w „wersji lekkiej”, czyli że państwo to zostanie przynajmniej we wspólnym rynku. – Teraz okazuje się, że tak nie będzie. Theresa May potwierdziła tę informację i nadal żadnej katastrofy gospodarczej nie ma – podkreślił dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.

Gość RDC dodał, że „decyzja o pełnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wynika z realistycznej oceny sytuacji„. – Przywódcy unijni jasno dali do zrozumienia, że jeśli Wielka Brytania chce kontrolować imigrację, to musi też wyjść ze wspólnego rynku i nie nie ma mowy, żeby wybierała co jej pasuje. To była realistyczna ocena szans – zauważył.

Szkocja wyjdzie ze Zjednoczonego Królestwa?

Niedziński przypomniał, że druga część orzeczenia dotyczyła tego, czy potrzebna jest aprobata parlamentów pozostałych państw Zjednoczonego Królestwa. – Okazuje się, że nie jest potrzebna i to dość trudna sprawa dla Theresy May – przyznał.

Wyjaśnił, iż byłoby gorzej, gdyby Sąd Najwyższy uznał, że ich zgoda jest potrzebna, bo wtedy szkocki parlament mógłby to zablokować, opóźniać albo stawiać warunki. – Z drugiej jednak strony fakt, że nie jest potrzebna zgoda, może zostać podniesiony jako argument na rzecz niepodległości Szkocji. Takie głosy się tam pojawiają – mówił w „Magazynie ekonomicznym” Bartłomiej Niedziński.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone