SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Burze z gradem na Mazowszu. Alert najwyższego stopnia dla południa

Burze z gradem na Mazowszu/fot. Flickr

Ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województwa mazowieckiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert dotyczy południowych powiatów. Synoptycy prognozują intensywne opady w całej wschodniej i centralnej części kraju.

Jak mówi Grzegorz Walijewski z IMGW, front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód przyniesie intensywne opady deszczu. – Do 60 milimetrów sześciennych w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w województwie, świętokrzyskim, podkarpackim, a w centrum w województwie mazowieckim, może spaść nawet 70 milimetrów deszczu – mówił Walijewski. Dodał, że burzom będzie towarzyszył grad wielkości nawet do 4 centymetrów. Dodatkowo przewiduje się porywy wiatru – ich prędkość będzie przekraczała nawet 110 km/h.

Ostrzeżenie najwyższego stopnia

Po południu IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz kilku południowych powiatów Mazowsza: grójeckiego, garwolińskiego, przysuskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, szydłowieckiego, radomskiego, zwoleńskiego i lipskiego. W pozostałych powiatach obowiązuje drugi stopień zagrożenia.

Zgodnie z ostrzeżeniem 3. stopnia prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami może padać grad, niewykluczona jest możliwość przejścia trąby powietrznej.

Powinniśmy być cały czas ostrożni, uważni. Najlepiej pozabierać wszystkie rzeczy, które mogą być wywiane z naszych balkonów czy tarasów. Zamknijmy też drzwi i okna, żeby nie było większych strat – przestrzega mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej.

IMGW opublikowało alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Synoptycy przewidują w tych województwach opady deszczu okresami o natężeniu silnym i ulewnym, a w czasie burz także nawalnym. Prognozowana ilość opadów to od 30 mm do 50 mm, lokalnie nawet do 70 mm. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h oraz grad.

Ponadto dla woj. opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pozostałej części woj. warmińsko-mazurskiej wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed deszczem i burzami. IMGW na tym obszarze prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i okresami silnym. Ilość opadów może dojść do 30 mm. Będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk pogodowych, przed którymi ostrzegają synoptycy wynosi 80 proc.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne. Alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Zmiany dotyczące prognoz i wydawanych alertów można śledzić TUTAJ.

Podwyższony poziom rzek

IMGW wydał tez ostrzeżenia hydrologiczne. Jak mówi Grzegorz Walijewski najgroźniejsza sytuacja hydrologiczna jest na Śląsku w zlewni górnej Wisły oraz Dolnośląskim w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej. – Tam w wyniku intensywnych opadów deszczu będą wzrosty na rzekach i przekroczenia stanów alarmowych – mówił kierownik Centrum Nadzoru Operacyjnego Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydane są również dla odcinków rzek: środkowej Wisły i Odry, którymi przemieszczają się wezbrania, zeszłotygodniowych opadów deszczu. Alerty hydrologiczne drugiego stopnia wydane są dla niemal całej wschodniej, centralnej, południowej i południowo-zachodniej części kraju. Sytuacja poprawi się we wtorek. Front atmosferyczny, który przyniósł gwałtowne zjawiska, odejdzie na wschód.

Czytaj też:

Alarm przeciwpowodziowy w nadwiślańskich gminach. Fala kulminacyjna w powiecie płockim

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone