SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Debata związkowa o reformie oświaty. „W tym wszystkim zaczęła dominować polityka”

fot. Pexels

– Jestem przerażony reformą oświaty. Tym, w jaki sposób i w jakim tempie jest ona przeprowadzana – mówił w RDC Piotr Szumlewicz (OPZZ). Zdaniem Andrzeja Piegutkowskiego (NSZZ „Solidarność”), niedobrze się stało, że „w tym wszystkim zaczęła dominować polityka”.

9 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy dotyczące reformy oświaty. – Po wielu konsultacjach, po wielu dyskusjach, po rozpatrzeniu wielu stanowisk, tych za i tych przeciw, zastrzeżeń, po ich omówieniu, zdecydowałem się podpisać zarówno ustawę o oświacie, jak i ustawy przepisy wprowadzające – powiedział prezydent.

Reforma

Reforma oznacza likwidację gimnazjów, powrót do ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

„Jeden wielki dramat”

Jestem przerażony reformą oświaty – przyznał w RDC Szumlewicz. – Tym, jak to jest robione i w jakim tempie – dodał. Jak ocenił, cały czas jest wiele niewiadomych i nie ma konkretów. – Jestem przerażony, kiedy pani minister mówi, że nie będzie do tej reformy dopłacać, a jeszcze będzie na niej oszczędzać – powiedział Szumlewicz. Jak analizował, oznacza to, że koszty zostaną przerzucone na samorządy. – W skali kraju  to setki milionów zł. Bogate gminy sobie z tym być może poradzą, biedniejsze – nie – komentował.

Gość audycji zwrócił także uwagę, że zwolnienia dotkną tysięcy nauczycieli.  – W wielu miastach mogą mieć charakter zbiorowy – alarmował. Przyznał, że niepokoją go jeszcze inne sprawy związane z reformą. – Jest już prawie luty, a podstawy programowe są dyskutowane, nie mamy podręczników. Jest chaos – mówił Szumlewicz.

„Zaczęła dominować polityka”

Coś się stało niedobrego, że w tym wszystkim zaczęła dominować polityka – skomentował Piegutkowski. – My jako związek w żaden sposób nie chcemy negować stanowiska ZNP. Ale w tym zaczynają brać udział politycy – jedni namawiają do zbiorowych sporów, inni nie – podkreślił.

Zaznaczył, że „Solidarność” nie neguje wartości wynikającej z gimnazjum, ale jego zdaniem, w przypadku liceum nie ma żadnej poprawy. – Jeśli rząd mówi, że wydłużamy licea i robimy więcej godzin różnych przedmiotów, na przykład historii, to dobrze. Ale jeśli rząd mówi, że likwidujemy gimnazja, to nie jest nasza bajka – wyjaśniał w RDC.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone