SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Debata przed obchodami 20. Pikniku Europejskiego w Płocku

fot. UM Płock

Płock zaprosił przedstawicieli swych miast partnerskich na jubileuszowy 20. Piknik Europejski, który odbędzie się w dniach 12-13 maja. Wydarzenie poprzedzi międzynarodowa konferencja na temat dobrych praktyk budżetu obywatelskiego.

W tym roku Piknik Europejski zbiega się z 30. rocznicą zawarcia umowy o partnerskiej współpracy z Darmstadt w Niemczech – to pierwsze zagraniczne miasto, z którym Płock nawiązał kontakty w tej formule; obecnie ma 13 miast partnerskich.

Nowości w programie

Tegoroczny Piknik jest jubileuszowy. To doroczne święto Płocka i jego miast partnerskich. Idea tego wydarzenia nie zmienia się. Jest nią popularyzacja integracji europejskiej – podkreślił prezydent miasta Andrzej Nowakowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak zapowiedział, nowością będzie międzynarodowa konferencja samorządowa „Budżet partycypacyjny – dobre praktyki”, która poprzedzając Piknik Europejski, odbędzie się 11 maja. Do debaty zaproszeni zostali prezydenci m.in. Gdańska, Lublina, Łodzi, Opola, Słupska, Sopotu, a także płockich miast partnerskich.

Parada na inaugurację

Będziemy rozmawiać o naszych doświadczeniach budżetu obywatelskiego, a także dzielić się tymi doświadczeniami z naszymi gośćmi z miast partnerskich – zaznaczył Nowakowski.

Tradycyjnie już Piknik Europejski zainauguruje 12 maja Parada Europejska, która z udziałem najmłodszych mieszkańców Płocka przejdzie ulicami miasta. Po niej odbędzie się koncert muzyczny, w trakcie którego wystąpi Margaret. Na płockim Starym Rynku otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna „Polska – Europa – Świat”, podsumowująca 20 lat współpracy z miastami partnerskimi.

Ekspozycja zdjeciowa

Jednym z wydarzeń jubileuszowego Pikniku Europejskiego będzie przygotowana specjalnie na tę okazję ekspozycja w Płockiej Galerii Sztuki „Nabytki. Wystawa prac artystów z miast partnerskich”. Pokazane zostaną tam grafiki, fotografie, a także instalacje twórców m.in. z Fort Wayne w USA, Darmstadt w Niemczech i Auxerre we Francji. Wśród prezentowanych prac znajdą się zdjęcia Bernarda Perry oraz grafiki Bena Aronsona i Larry’ego Dinkina, twórców znanych na amerykańskim rynku sztuki.

Trzynastu partnerów

Płock ma obecnie 13 miast partnerskich, z którymi zawarł umowy. Są to: Auxerre (Francja), Bielce (Mołdawia), Darmstadt (Niemcy), Forli (Włochy), Fort Wayne (USA), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa), Mytiszczi (Rosja), Nowopołock (Białoruś), Thurrock (Wlk. Brytania), Huai’an (Chiny), Plewen (Bułgaria) oraz Żytomierz (Ukraina).

W 2013 r. płocki samorząd podpisał list intencyjny o nawiązaniu współpracy z Bayanzurkh, jedną z dzielnic stolicy Mongolii – Ułan Bator. W planach jest nawiązanie partnerskich kontaktów z węgierskim miastem Veszprem.

Za aktywność na forum międzynarodowym i propagowanie integracji europejskiej, Płock został trzykrotnie wyróżniony przez Radę Europy: Dyplomem Europejskim w 2004 r., Flagą Honorową w 2005 r. oraz Tablicą Honorową w 2009 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone