SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Resort nie przedłuży umowy z dyr. Muzeum POLIN. Będzie konkurs

fot. Wojciech Kryński/CC BY-SA 3.0

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie przedłuży kontraktu z obecnym dyrektorem Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Prof. Dariusz Stola pełnił tę funkcję przez pięć lat. Umowa wygasa 28 lutego.

Zostanie przeprowadzony konkurs na to stanowisko. Tę decyzję konsultowano z pozostałymi założycielami muzeum – tłumaczy rzecznik resortu kultury Anna Bocian.

Decyzja o wyborze dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w drodze konkursu została uzgodniona z pozostałymi założycielami tej instytucji – prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotrem Wiślickim podczas spotkania, które odbyło się 23 stycznia tego roku – dodaje.

Do czasu wyłonienia nowego dyrektora, po 28 lutego ministerstwo wyznaczy osobę pełniącą jego obowiązki. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że prof. Dariusz Stola wystartuje w konkursie.

Pierwsza w Polsce

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.

Czytaj też:

Muzeum POLIN poszukuje wolontariuszy do akcji „Żonkile”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone