SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Dalej” Teresy Torańskiej. „Ta książka wzięła się przede wszystkim z tęsknoty”

fot. Pixabay

– Mistrzostwo Teresy Torańskiej to umiejętność uchwycenia tego, co kryje się pod warstwą doraźnego komunikatu. Każda z tych rozmów miała konkretny pretekst, ale zawsze jej celem było znalezienie tego, co jest naprawdę istotne – mówiła w „Strefie kultury” Magdalena Kicińska, autorka opracowania książki „Dalej” Teresy Torańskiej.

W książce „Dalej” znaleźć można rozmowy Teresy Torańskiej z m.in. Leonem Kieresem, Tadeuszem Mazowieckim, Stefanem Mellerem, Janem Nowakiem Jeziorańskim, Olgą Krzyżanowską, Józefem Duriaszem czy prof. Marianem Koniecznym. Jak powiedziała w „Strefie kultury” Magdalena Kicińska, „książka wzięła się przede wszystkim z tęsknoty za Torańską, za jej warsztatem i stylem pracy, ale również z tęsknoty za rozmową„. – Torańska potrafiła stworzyć taką atmosferę do rozmowy, żeby później ją napisać tak, abyśmy dzisiaj czytali te teksty jako coś bardzo aktualnego – zaznaczyła autorka opracowania.

Dodała, iż mówi w swoim imieniu, ale również czytelników, którzy zostali „osieroceni”, kiedy odeszła. – Przydałaby się dzisiaj jej dociekliwość i upór rozumiany w tym sensie, że Torańskiej nie wystarczała pierwsza odpowiedź, ale umiała kogoś utemperować i zmusić do wysiłku – przyznała Kicińska.

Ostatnie słowo?

Podkreśliła, że to właśnie tęsknota jest główną motywacją, żeby sięgnąć po teksty, które są i do których cały czas możemy wrócić. – Być może to nie jest jej ostatnie słowo, bo zachowały się jeszcze foldery, w których są różne materiały – powiedziała.

Zwróciła również uwagę, iż mistrzostwo Teresy Torańskiej to umiejętność uchwycenia tego, co kryje się pod warstwą doraźnego komunikatu. – Każda z tych rozmów miała konkretny pretekst, ale zawsze jej celem było znalezienie tego, co jest naprawdę istotne – mówiła w „Strefie kultury” autorka opracowania książki „Dalej” Teresy Torańskiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone