SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy łowcy pedofilów mogą wyręczać policję? „To jest niebezpieczne”

zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Policja odnosząc się do działań tzw. łowców pedofilów, apeluje o to, by nie udostępniać wizerunku potencjalnego pedofila. Takie działania mogą grozić samosądem. – Decyzję o popełnionej winie może w Polsce wydawać jedynie sąd – mówił w audycji „Jest sprawa” Radia dla Ciebie sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Łowcy pedofilów zajmują się łapaniem przestępców seksualnych. Są to inicjatywy oddolne zaniepokojonych obywateli.

To jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do samosądów i naznaczenia społecznego tej osoby, zanim zostanie osądzona i ktokolwiek stwierdzi jej winę – powiedział Kurczyk.

Podobną opinię wyraził dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wskazał on, że nie należy wyręczać funkcjonariuszy, którzy są odpowiednio przeszkoleni.

Niedobrze jest, gdy społeczeństwo wyręcza policję i inne służby do tego przygotowane. Najważniejsze jest to, żeby ludzie ufali policji i chcieli z nią współpracować. Wtedy będziemy mieli większą efektywność w ściganiu i udowadnianiu przestępstw – uważa Kładoczny.

Jedną z największych organizacji tego typu w Polsce jest Elusive Child Protection Unit Poland. Na Facebooku ich działania śledzi niemal dwieście trzydzieści tysięcy osób. Jak mówi Mat z ECPU – zachowujący anonimowość – ich praca jest odpowiedzią na niewydolny system.

Gdyby nie było pewnych cięć w policji na ochronę dzieci w Internecie, to podejrzewam, że nasze istnienie nie miałoby sensu, ponieważ nikogo byśmy nie złapali – wyjaśniał Mat.

Według danych organizacji od początku działalności grupa „złapała” blisko 50 osób.

Posłuchaj całej audycji:

Jest sprawa: W obywatelskiej służbie na granicy prawa? Działalność „łowców pedofilów”

Czytaj też:

Mława. Areszt dla 48-latka podejrzanego o pedofilię

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone