SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy pandemia wpływa na rozwój alkoholizmu w społeczeństwie?

fot. Pexels

Specjaliści alarmują: w czasie epidemii spożywamy więcej alkoholu. Izolacja i brak kontroli np. podczas pracy zdalnej w domu sprawiają, że w Polsce jest więcej przypadków uzależnienia.

– To używka, w którą najłatwiej uciec od problemów – mówi psychiatra Marta Starzyk z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia. – Szczególnie osoba o słabej konstrukcji psychicznej, nadwrażliwej która źle znosi samotność, zmiany, nakazy, u której pod ich wpływem nasilają się lęki. Wtedy taka osoba może częściej sięgać po alkohol, gdy nie jest obserwowana – dodaje.

Sporadyczne picie nie jest problemem. Kiedy więc powinna zapalić się czerwona lampka? – Jeżeli pacjent ma cały czas potrzebe picia, ma zespoły abstynencyjne – ma objawy delirium, gdy nie wypije kolejnej porcji. Zwiększa się też tolerancja. Wzrost tolerancji świadczy o uzależnieniu – tłumaczy psychiatra.

Osoby uzależnione najczęściej same nie zgłoszą się po pomoc. Często też nie chcą dać się namówić na to swoim bliskim.
Wtedy warto, żeby to osoba z bliskiego otoczenia poszukała pomocy – dodaje Starzyk. – Proponuję takim osobom aby same się zgłaszały. To może być dziwne, że w rodzinie ktoś jest chory a to my idziemy się leczyć. Jest to jednak bardzo ważne aby przerwać pewne mechanizmy – zaznacza.

Po odpowiednim przeszkoleniu łatwiej będzie namówić osobę uzależnioną na to, by np. poszła do poradni. – A tu możliwości jest bardzo dużo, także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi psychiatra. – Centra wspierania osób uzależnionych, od psychoterapii indywidualnej, poprzez grupową, dostępu do psychiatry, na leczenie ambulatoryjne właściwie w każdym mieście, w większych miastach jest nawet i po kilka punktów – tłumaczy.

Na razie jest za wcześnie, by liczbowo określić czy Polacy w czasie epidemii kupują więcej alkoholu, szczególnie że na sklepy nałożono wiele obostrzeń. Badania firmy Nielsen z początku pandemii pokazały, że sprzedaż w naszym kraju w marcu wzrosła o 5 procent rok do roku. A to stawia nas w europejskiej czołówce.

Czytaj też:

Warszawa. Jutro wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej na drogach

Koronawirus. Od poniedziałku NFZ uruchomi 15 nowych punktów wymazu na terenie Warszawy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone