SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Czy pan istnieje, Mr Johns?” w Radiu dla Ciebie na początek Roku Lema!

Stanisław Lem/fot. Wikimedia Commons

W Rok Lema Radio dla Ciebie wejdzie słuchowiskiem na podstawie opowiadania wybitnego pisarza. „Czy pan istnieje, Mr Johns?” już dziś w „Wieczorze literackim” RDC! Na audycję zaprasza Łukasz Jasina.

Słuchowisko według opowiadania science-fiction Stanisława Lema przedstawia historię rozprawy sądowej wytoczonej kierowcy wyścigowemu Johnsowi przez firmę Cybernetyk Company. W wyniku wielu wypadków, ciało bohatera zostaje sukcesywnie wymieniane na protezy w jednej firmie. Prezes Cybernetyk Company uważa, że pozwany nie jest już człowiekiem i chce udowodnić, że jest on już własnością firmy. Reżyserem słuchowiska, którego premiera miała miejsce w 1958 roku, jest Michał Melina. Anna Komorowska zajęła się adaptacją opowiadania. Wystąpili: Stefan Witas (Prezes Donovan), Tadeusz Olsza (Adwokat), Andrzej Łapicki (Sędzia), Rudolf Gołębiowski (Brat Johnsa) i Tadeusz Fijewski (Mr Johns).

W „Wieczorze literackim” o Stanisławie Lemie, patronie roku 2021, porozmawiamy ze znawcą twórczości i życia najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki, autorem „Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś”, prof. Stanisławem Beresiem z Uniwersytetu Wrocławskiego. Później gośćmi Łukasza Jasiny będą również dr hab. Iwona Rusek z Uniwersytetu Warszawskiego i krytyk teatralny Piotr Zaremba.

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Lema pod koniec listopada uchwałą sejmową. Będzie on obchodzony pod hasłem „Lem 2021. Widziałem przyszłość”, o czym mówił w „Poranku RDC” Maciej Kawecki – prezes Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Czytaj też:

Rok 2021 Rokiem Lema. Poznaliśmy hasło przewodnie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone