SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy niezaszczepieni studenci znajdą miejsce w akademikach?

fot. Politechnika Warszawska/mat. prasowe

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w liście do studentów zaleca, aby do akademików meldowały się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy, czy szkoły wyższe na Mazowszu planują wprowadzenie kryterium szczepienia dla studentów, którzy chcą zamieszkać w akademikach.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Na Uniwersytecie Warszawskim nabór do akademików pozostaje na dotychczasowych zasadach. – Podczas rozpatrywania wniosków pod uwagę brany jest dochód na osobę w rodzinie studenta, odległość ze stałego miejsca zamieszkania oraz inne kryteria takie jak np. uzyskanie stypendium rektora lub wcześniejsze zamieszkiwanie w domu studenta – uspokaja rzecznik uczelni Anna Modzelewska.

Z kolei Politechnika Warszawska rozważa wprowadzenie do akademików zasad obowiązujących w niektórych budynkach uczelnianych, m.in. sprawdzanie temperatury. – Mamy tutaj rozwiązania pozwalające na uprzedzenie innych osób, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą chorującą. To jest oczywiście kwestia swobodna, można taką procedurę przejść i wejść chociażby do gmachu głównego – mówi główny specjalista ds. wizerunku Uczelni Krzysztof Szymański.

W akademikach Szkoły Głównej Handlowej zaś cały czas obowiązuje dezynfekcja i kontrola temperatury na wejściu. – Wprowadziliśmy ograniczenia liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w pomieszczeniach ogólnodostępnych. Przyjmowanie gości w pokojach może odbywać się wyłącznie za zgodą wszystkich lokatorów w pokoju. W akademiku wydzielono również specjalną strefę dla osób objętych kwarantanną lub izolacją –  tłumaczy rzecznik uczelni Marta Budkowska.

Siedlce bez restrykcji

Również w Siedlcach nie będzie restrykcji dla niezaszczepionych studentów. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w nowym roku akademickim nie planuje ograniczeń w meldowaniu w domach studenta.

Na studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego czekają miejsca w naszych akademikach, zarówno dla tych, którzy już podjęli decyzję o szczepieniu, jak i dla tych, którzy tej decyzji jeszcze nie podjęli. Jednocześnie władze Uniwersytetu starają się zachęcać studentów do tego, by się szczepili, przede wszystkim z myślą o tym, żebyśmy mogli wrócić na zajęcia – mówi rzeczniczka UPH Beata Gałek.

Nie będzie także ograniczeń w liczbie osób meldowanych w pokojach, tak jak to było rok temu – gdy studenci mieszkali pojedynczo lub za pisemną zgodą w dwie osoby. Na razie UTH planuje stacjonarną naukę od 1 października.

Jednocześnie władze uczelni podkreślają, że dostosują się do zaleceń rządu dotyczących reżimu sanitarnego. Podkreślają też, że wszystko zależy od odpowiedzialności studentów. Jak zaznacza rzeczniczka, uniwersytet chce pracować stacjonarnie, ale będzie reagować na zmiany sytuacji pandemicznej. – Jako instytucja publiczna będziemy reagować na to, co władze w tym zakresie będą zalecać. Sytuacja może się zmienić we wrześniu czy październiku. Chcemy raczej zachęcać niż stosować restrykcje – zapewnia Gałek.

Płock otwarty dla studentów, Radom nie wyklucza restrykcji

Akademik Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku także na razie pozostanie otwarty dla wszystkich studentów, również tych niezaszczepionych. Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie, ostateczne decyzje w sprawie kwaterowania studentów zapadną przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zostały podjęte, a szczegółowe zasady zostaną określone przed rozpoczęciem roku akademickiego na podstawie bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju – mówi rzecznik prasowy uczelni Sebastian Dymek.

Jesienią ubiegłego roku, w związku z sytuacją pandemiczną w akademiku na ul. Nowowiejskiego kwaterowano studentów w jednoosobowych pokojach.

Jeżeli chodzi o Radom, to Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny nie rozważa obecnie akademików wyłącznie dla zaszczepionych. Jednak, jak powiedział nam zastępca rzecznika prasowego Łukasz Nogaj, niewykluczone, że w razie pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej taki pomysł zostanie przeanalizowany.

Społeczność akademicka może szczepić się od lutego. Wiele uczelni, m.in. UW, prowadzi również na swoich kampusach punkty szczepień.

Czytaj też:

Radom. Znamy wyniki kontroli ws. kierunku lekarskiego na UTH

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone