SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Czy jest szansa na mroźną i białą zimę? Zapytaliśmy synoptyków

Atak zimy w Siedlcach/fot. RDC

Tegoroczna zima minie bez większych mrozów i opadów śniegu – twierdzą synoptycy. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy długoterminową prognozę na zbliżający się sezon.

Temperatury przez niemal całą zimę będą podobne do tych z poprzednich lat – mówi dr Adam Jaczewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Z wyjątkiem stycznia, który będzie charakteryzował się poniżej normy. Oznacza to, że możemy się spodziewać, że ten styczeń będzie raczej podobny do chłodniejszych styczni z okresu ostatniego 30-lecia – tłumaczy.

Większych opadów spodziewamy się na początku i pod koniec zimy – dodaje Jaczewski. – Możemy się spodziewać, że takie opady intensywniejsze będą w lutym, no i oczywiście w listopadzie. W listopadzie będzie to oczywiście opad deszczu ze względu na temperatury, które wtedy występują, a w lutym prawdopodobnie mogą być wyższe opady śniegu – wyjaśnia.

Co roku wszyscy zadają sobie pytanie: czy święta będą białe i mroźne? Synoptyk rozwiewa jednak te nadzieje.

Jeśli popatrzymy na ten styczeń, temperatura poniżej normy. No ale grudzień jest w normie. W przypadku opadów grudzień i styczeń jest w normie. Czyli pewnie nie spodziewamy się jakichś miesięcy chłodniejszych czy z większą ilością opadów. Raczej sezon będzie podobny do tych, jakie mieliśmy w ostatnim 30-leciu – wskazuje synoptyk.

Synoptycy przypominają jednak, że tak daleko idące prognozy to tylko eksperymentalne modele. Pogoda – zawsze może zaskoczyć.

Czytaj też:

Podkowa Leśna liderem rankingu szczepień. W tle starania o pieniądze

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone