SŁUCHAJ ONLINE
MENU

4. dzień Powstania. Walki o Dworzec Pocztowy i śmierć K.K. Baczyńskiego

Pałac Blanka. Miejsce w którym zginął wybitny poeta Krzysztof Kamil Baczyński/ fot. RDC

78 lat temu w Warszawie wybuchł największy powstańczy zryw II wojny światowej. W Radiu dla Ciebie wracamy z naszym corocznym cyklem DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Przedstawiamy miejsca najważniejszych wydarzeń czwartego dnia Powstania.

Zieleniak na Ochocie to dziś popularne targowisko, ale 78 lat temu działy się tu jednak dramatyczne wydarzenia. Obok niego Niemcy stworzyli obóz przejściowy. W odwecie za wybuch powstania dokonali tam rzezi cywili. Niedaleko, bo od strony Okęcia nadciągały już kolejne jednostki Niemców, w tym brygada RONA. Jej cel był prosty – mordować, gwałcić i rabować warszawiaków.

Czwarty dzień to też wielka strata dla powstańców. Jeden z najwybitniejszych młodych poetów tamtych czasów – Krzysztof Kamil Baczyński poległ w walce o Pałac Blanka jako żołnierz „Parasola”. Na fasadzie Pałacu, naprzeciwko Teatru Wielkiego można dziś oglądać tablicę pamiątkową. Wskazuje ona miejsce, przez które wpadła kula niemieckiego strzelca wyborowego, która zadała śmiertelny cios poecie.

Zacięte walki toczył się o zdobyty dzień wcześniej Dworzec Pocztowy. Znajdował się on u zbiegu Żelaznej i al. Jerozolimskich. Obok jest Dom Kolejowy, na którego ścianach można oglądać zachowane ślady po kulach.

Cykl DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO codziennie w serwisach o 7:00 i 19:00

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone