SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Poszukiwania starosty płockiego, służby są przy granicy województwa

fot. PAP/Szymon Łabiński

Czwarty dzień poszukiwań starosty płockiego Mariusza Bieńka, który zaginął w niedzielę wieczorem po wypadku na Wiśle. We wtorek przeszukano około 20 kilometrów rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane.

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na Wiśle powyżej miejscowości Świniary niedaleko Płocka. Jak informowała wcześniej straż pożarna, gdy z łodzi wypadło trzech mężczyzn, dwóch z nich wydostało się na brzeg, w tym dzięki pomocy innych osób, natomiast trzeciego mężczyzny – jak się okazało, starosty płockiego Mariusza Bieńka – nie udało się odnaleźć, mimo trwającej kilka godzin akcji. Poszukiwania kontynuowano w poniedziałek i wznowiono we wtorek.

Analiza danych z dna Wisły

Akcja została przerwana, ale wrócimy na Wisłę jutro i zaczniemy ponowne jej przeszukiwanie, zarówno z wody, jak i z lądu – powiedział we wtorek wieczorem rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku st. kpt. Edward Mysera. Jak dodał, podczas prowadzonych tego dnia działań patrolowany był odcinek rzeki o długości ok. 20 km, przy czym na miejscu był m.in. specjalista z Ministerstwa Obrony Narodowej od interpretacji odczytów sonarów. Służby dotarły do granicy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Przeskanowaliśmy pas Wisły o długości około sześciu i pół kilometra w całej szerokość rzeki tak, abyśmy mieli szczegółowy obraz jej dna. Uzyskane odczyty, obejmujące odcinek rzeki od miejsca, gdzie zaginiony był widziany ostatni raz, będą teraz analizowane – zaznaczył rzecznik płockiej straży pożarnej. Podkreślił, iż podczas planowanych na środę poszukiwań skanowany będzie kolejny odcinek Wisły, a w przypadku, gdy analiza uzyskanych dotychczas odczytów będzie wymagała weryfikacji, do akcji zaangażowani zostaną ponownie płetwonurkowie.

Jeżeli zostaną wytypowane miejsca na dnie Wisły, w których znajdują się obiekty trudne do zidentyfikowania, wtedy badanie sonarem będzie powtórzone. W przypadku potwierdzenia, że obiekty te nadal są w tym miejscu, do wody zejdą płetwonurkowie – wyjaśnił st. kpt. Mysera. Przyznał, że sonary są niezbędne w prowadzonej akcji poszukiwawczej na Wiśle ze względu na ograniczoną niemal do zera widoczność, spowodowaną zmętnieniem wody przez osady niesione wraz z nurtem z górnego biegu rzeki.

Prokuratura wszczęła śledztwo

W związku z wypadkiem na Wiśle, w którym zaginął starosta płocki Mariusz Bieniek, Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak powiedziała we wtorek zastępca płockiego prokuratora rejonowego Grażyna Sadowska, jest to „zupełnie wstępna kwalifikacja” przyjęta w postępowaniu. Dodała, iż śledztwo na obecnym etapie prowadzone jest w sprawie – nikomu nie przedstawiono zarzutów, a dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w wypadku, zostało przesłuchanych jeszcze w poniedziałek w charakterze świadków.

Według śledczych ze wstępnych ustaleń wynika, że łódź wywróciła się na Wiśle, gdy wpłynęła na mieliznę – płynący podjęli próbę postawienia łodzi na wodzie, jednak w pewnej chwili starosta płocki oddalił się i nie był w stanie wrócić. Dwaj pozostali mężczyźni, mimo podjętej próby, nie zdołali do niego dopłynąć. W poniedziałek, gdy kontynuowano akcję poszukiwawczą, prowadzoną jeszcze w niedzielę do późnych godzin wieczornych, Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że zaginiony to starosta płocki Mariusz Bieniek, który wraz z dwoma znajomymi wypłynął na ryby – wcześniej tożsamość poszukiwanego była znana nieoficjalnie.

Gdy we wtorek rano wznowiono poszukiwania, na Wiśle pracowało dziesięć łodzi, patrolujących jej główny nurt i brzegi od miejscowości Świniary aż do Płocka i rozpoczynającego się tam Zalewu Włocławskiego. W poszukiwaniach tych brało udział ok. 100 strażaków, w tym ochotników, a także funkcjonariuszy policji i Straży Miejskiej oraz ratowników WOPR.

Mariusz Bieniek został po raz pierwszy starostą płockim w 2014 r. – wcześniej był burmistrzem Wyszogrodu w powiecie płockim.

Czytaj też:

Trzeci dzień poszukiwań starosty płockiego po wypadku na Wiśle

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone