SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Cztery twarze rotmistrza. Odsłonięto nowy mural Witolda Pileckiego

fot. RDC

Cztery twarze Witolda Pileckiego z różnych okresów życia. Dziś na ścianie bloku przy ul. Pileckiego 111 na warszawskim Ursynowie odsłonięto nowy mural poświęcony rotmistrzowi. Malunek powstał w miejsce starego muralu z Pileckim, który zniknął ze względu na remont ściany.

Nad sylwetkami rotmistrza Pileckiego widnieją słowa, które wypowiedział po wysłuchaniu wyroku kary śmierci: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”.

Chcemy w ten sposób upamiętnić jednego z największych polskich bohaterów – mówił burmistrz Robert Kempa. – To jest postać, którą wszyscy znamy ze szkoły. Mam też nadzieję, że wiedzę na jej temat tej będą pogłębiać nie tylko mieszkańcy Ursynowa – zauważył.

Przedstawiliśmy rotmistrza w czterech portretach, z różnych etapów swojego życia – mówi projektantka Zuzanna Podlewska. – Każdy z nich jest ważny i jeden wynika z drugiego. Młodość – rewolucjonista, potem dojrzały żołnierz, następnie więzień Auschwitz i proces, czyli smutny finał bohatera – tłumaczy.

Zapytaliśmy mieszkańców, co sądzą o nowym muralu.

Będzie bardzo ważną lekcją dla wszystkich Ursynowian – mówił Karol, jeden z mieszkańców dzielnicy. – Taką postać trzeba uczcić – zauważył.

Mural został ufundowany przez dzielnicę Ursynów i Ministerstwo Obrony Narodowej. Powstał w ramach konkursu „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Realizacją projektu zajęło się ursynowskie Bakcyl Studio.

Czytaj też:

Na Bielanach odsłonięto mural Krystyny Sienkiewicz [ZOBACZ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone