SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dr Marcin Ryszkiewicz: człowiek współczesny sam zatrzymał proces ewolucji biologicznej

fot. Pixabay

Człowiek anatomicznie współczesny istnieje od 200 tys. lat. Ewolucjoniści wyróżniają również człowieka behawioralnie współczesnego – to człowiek myślący i mówiący. – Nie od początku jednak człowiek myślał, mówił i tworzył. Mowa pojawiła się późno w ewolucji naszego gatunku – powiedział dr Marcin Ryszkiewicz z Muzeum Ziemi PAN, laureat I Nagrody Polskiego Towarzystwa Genetycznego w kategorii popularyzacja wiedzy genetycznej.

Antropologowie nie są zgodni, co do tego, kiedy dokładnie zaczął istnieć człowiek. Badając pochodzenie, drogę rozwojową i procesy biologiczne, które doprowadziły do powstania anatomicznie nowoczesnego człowieka rozumnego naukowcy są zgodni tylko odnośnie jednego – ewolucja biologiczna naszego gatunku znacznie zahamowała.

– Formalizując, człowiek jest przedstawicielem rodzaju Homo. Pojawił się na naszej planecie około trzech milionów lat temu. Jednak kategoryzując człowieka jako przedstawiciela dwunożnych małp wyprostowanych, wtedy można uznać, że pojawiliśmy się na Ziemi około pięciu milionów lat temu – wyjaśnił gość RDC.

Człowiek anatomicznie współczesny istnieje od 200 tys. lat. Ewolucjoniści wyróżniają również człowieka behawioralnie współczesnego – to człowiek myślący i mówiący. – Nie od początku jednak człowiek myślał, mówił i tworzył. Mowa pojawiła się późno w ewolucji naszego gatunku – powiedział.

Kiedy powstała mowa?

Od momentu pojawienia się mowy rozpoczęła się kumulatywna ewolucja kulturowa. Kiedy ewolucja biologiczna rozpoczęła hamowanie, ewolucja kulturowa nabrała rozpędu. Rozmyślania nad tym, skąd się wzięła mowa były niezwykle popularne już od średniowiecza. – Pomysłów na badanie pochodzenia człowieka było tak wiele, że na Kongresie Lingwistów w Paryżu pod koniec XIX wieku wydano zakaz zajmowania się tym tematem, od tego momentu uznanym za nierozwiązywalny, a  prowokujący do najdzikszych eksperymentów – wyjaśnił naukowiec.

Jak dodał, pojawienie się samoświadomości jest ściśle związane z pojawieniem się języka. – Również pojawienie się sztuki. To ona pozwala na odwzorowanie świata, który bez języka byłby trudny do przedstawienia – powiedział.

Dlaczego ewolucja zwalnia?

– Główny mechanizm ewolucji, czyli wydawanie na świat potomstwa w większej liczbie niż ma szansę przeżyć, nie ma już zastosowania w naszym życiu. Dobór naturalny może działać tylko i wyłącznie w tym wypadku. Teraz, w czasach nowoczesnej medycyny i kontroli urodzeń ten mechanizm zanika – wyjaśnił.

Jak wspomniał, ewolucja kulturowa doprowadziła do zahamowania ewolucji biologicznej. Ludzie, w pełni świadomi, sami postanowili mieć kontrolę nad swoja rozrodczością – Nie ma żadnego mechanizmu, który by pozwalał rozwijać i utrwalać cechy anatomiczne. To musiałoby się wiązać ze śmiertelnością tych, którzy tych cech nie mają. A temu przeciwdziała współczesna medycyna – podsumował.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone