SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czarne chmury nad ciechanowskim szpitalem. Będzie likwidacja?

fot. Pixabay

Audyt, który przeprowadził Urząd Marszałkowski pokazał, że placówka nie ma płynności finansowej i są niedociągnięcia w zarządzaniu. Marszałek obiecuje że będzie ratować szpital, ale bez woli i chęci załogi grozi placówce likwidacja. Zadłużenie sięga już prawie 67 mln zł. Marszałek daje rok, aby szpital wdrożył plan naprawczy.

– Jeżeli spotkamy się za rok i będziemy w jednostce, która nie będzie generowała strat, to będę mógł powiedzieć, że jest to szpital uratowany. Jeżeli tak się nie stanie, to może sprawdzić się czarny scenariusz i to nie jest straszenie. W tej chwili to już trzeba włączyć instynkt samozachowawczy. Jeżeli się pojawią protesty, bunty, strajki i okupacje, to będzie znaczyło, że ten szpital nie jest do uratowania – mówi RDC Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

„Lekarze traktują szpital jak dojną krowę”

Sytuacji finansowej nie poprawia fakt, że 26 lekarzy domaga się od placówki ponad 5 mln zł. 26 medyków, niepracujących już w placówce, poszło do sądu, aby wywalczyć wyrównania z porozumienia strajkowego jeszcze z 2007 roku. Z grupy ponad 120 lekarzy, którzy mogli wystąpić z roszczeniami, udało się jednak porozumieć z większością. 26 nadal walczy o swoje. Jeden wyrok korzystny dla lekarza, choć nieprawomocny, już zapadł. – Powinni mieć więcej przyzwoitości, bo traktują szpital jak dojną krowę – tak marszałek Mazowsza, Adam Struzik skomentował roszczenia lekarzy.

Roszczenia lekarzy sięgają od 20 do nawet 400 tys. zł. Wyroki sądu mają zapaść w tym i w przyszłym roku.

Placówka musi w tym roku również wygospodarować kolejne miliony na podwyżki, które pod koniec ubiegłego roku wywalczyli związkowcy. W protest zbiorowy ze szpitalem weszły wszystkie grupy zawodowe oprócz pielęgniarek i lekarzy.

Od ponad pół roku placówką kieruje nowy dyrektor – Tadeusz Bochnia. Jego poprzedniczka zrezygnowała z pełnionej funkcji. Bochnia ma do kwietnia przedstawić zarządowi plan naprawczy placówki i ma czas do końca roku na jego wdrożenie.

Tajemnicze zarobki lekarzy

Wiadomo, że dyrektor będzie chciał renegocjować kontrakty z lekarzami, które pochłaniają najwięcej pieniędzy ze szpitalnego budżetu. – Rzeczywiście obciążenie budżetu szpitala płacami jest bardzo wysokie – mówi wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk.

Ciechanowski szpital ma rok na wdrożenie naprawczego programu. Placówka zatrudnia ponad tysiąc osób. Rocznie przyjmuje ok. 35 tys. pacjentów. Z usług szpitala korzystają głównie mieszkańcy samego Ciechanowa i powiatu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone