SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Cykl reportaży poświęconych ks. Leonowi Kantorskiemu w RDC

Ks. Leon Kantorski/fot. Mieczysław Klajnowski

Ks. Leon Kantorski – nieugięty i legendarny proboszcz Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej – ponownie bohaterem cyklu na antenie Radia dla Ciebie. Codziennie w reportażach Agnieszki Lipki-Barnett będziemy wspominać postać wyjątkowego duszpasterza.

Przez cały tydzień, od 6 do 10 kwietnia, emitować będziemy materiały przybliżające osobę Brata Leona. Wspomnimy i przypomnimy wiele jego inicjatyw, o których w trudnych dla Polski czasach słyszała cała Europa – legendarne Msze Beatowe, niezapomniane wyjazdy „Świetlików”, Msze Pojednania Polsko-Ukraińskiego czy głodówki opozycjonistów w podkowiańskim kościele.

Te wszystkie wydarzenia, na przestrzeni lat, inicjował i wspierał ks. Leon Kantorski, odznaczony po czasie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autorką reportaży jest dziennikarka Radia dla Ciebie Agnieszka Lipka-Barnett. Emisja codziennie – od poniedziałku do piątku – o 18:45.

Ks. Leon Kantorski był publicystą, prekursorem muzyki rockowej w liturgii, ale przede wszystkim wspaniałym duszpasterzem młodzieży. Założył drużynę harcerską „Świetliki”, wzorowaną na przedwojennym harcerstwie.

To właśnie w jego parafii miało miejsce pierwsze wykonanie Mszy beatowej „Pan przyjacielem moim” zespołu Czerwono-Czarni skomponowanej przez Katarzynę Gärtner.

W PRL-u wspierał Terenowy Komitet Oporu „Solidarność”. W 1980 w jego parafii zorganizowano głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 19 lat później.

06.04.2020

07.04.2020

08.04.2020

09.04.2020

10.04.2020

ZDJĘCIA AUTORSTWA MIECZYSŁAWA KLAJNOWSKIEGO:

Posłuchaj:

Religie: o książce „Brat Lew” poświęconej postaci ks. Leona Kantorskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone