SŁUCHAJ ONLINE
MENU

CPK: znamy wykonawcę prac dla węzła kolejowego

Pociąg Pendolino/fot. PKP PLK/Twitter

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła kolejowego CPK. To centralny element całego systemu kolejowego, który jest największą częścią Programu CPK. Ma on być oddany do użytku przed końcem 2027 r. – podała firma.

– Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę na wykonanie prac przygotowawczych dla kolejnego zadania inwestycyjnego – węzła kolejowego CPK. Jego budowa zapewni integrację Portu Solidarność z krajową siecią połączeń kolejowych – zarówno dla kolei dużych prędkości, jak i dla pociągów regionalnych i aglomeracyjnych – poinformowała spółka we wtorkowej informacji prasowej.

Jak podkreślono, węzeł CPK to centralny element całego systemu kolejowego, który jest największą częścią Programu CPK. Spółka podkreśliła, że będzie to obiekt, który w jednym miejscu zintegruje transport kolejowy, lotniczy i drogowy. „Z tego powodu będzie to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat” – zaznaczono.

Prezes CPK Mikołaj Wild tłumaczy, że węzeł CPK będzie zintegrowany z lotniskiem i ma obsługiwać przeszło połowę kolejowych relacji dalekobieżnych w Polsce, a także kolej regionalną i aglomeracyjną.

– Pasażerowie będą mogli dzięki temu dotrzeć do Portu Solidarność ze wszystkich stron świata. Układ węzła umożliwi również podróż w każdym z tych kierunków pasażerom wsiadającym lub przesiadającym się na CPK. Podpisanie umowy nastąpi natychmiast po uczynieniu zadości formalnościom przetargowym – powiedział cytowany w informacji prasowej Wild.

Skorzystają pasażerowie

Spółka przekazała, że węzeł CPK będzie zlokalizowany na styku najważniejszych linii kolejowych w Polsce, w tym: linii nr 85 z Warszawy w kierunku Łodzi, Sieradza, Wrocławia i Poznania (w ramach tzw. szprychy nr 9); linii nr 5 w kierunku Płocka, Włocławka, Trójmiasta, Bydgoszczy i Torunia (w ramach szprychy nr 1); linii nr 4 (Centralnej Magistrali Kolejowej) w kierunku Katowic i Krakowa (w ramach szprychy nr 7); linii nr 88 w kierunku Warki, Radomia, Sandomierza i Rzeszowa (w ramach szprychy nr 6); linii nr 1 w kierunku Częstochowy, Opola i Kłodzka (w ramach szprychy nr 8) oraz linii nr 3 w kierunku Kutna i Konina (w ramach szprychy nr 10).

Jak podała spółka, na budowie węzła CPK skorzystają pasażerowie połączeń dalekobieżnych oraz użytkownicy tras regionalnych i aglomeracyjnych. Powstać mają dogodne relacje łączące m.in. Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Sochaczew i Błonie z Warszawą i z planowanym lotniskiem. Regionalne ekspresy zapewnić mają szybkie połączenia z miastami zachodniego Mazowsza (np. Płock) i województwa łódzkiego.

CPK przekazało, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla planowanego węzła kolejowego CPK. Za najkorzystniejszą uznano ofertę Konsorcjum Egis Poland, Egis Rail (Francja) i Jaf-Geotechnika. Zwycięskie konsorcjum złożyło ofertę opiewającą na kwotę 19,9 mln zł netto. Pozostałe oferty zostały złożone przez konsorcjum Multiconsult Polska, Arcadis, Transprojekt Gdański i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo (32,97 mln zł netto) oraz przez Voessing Polska (35,8 mln zł netto).

Ostatnie formalności

Spółka CPK przekazała, że o wyborze zdecydowały cena (w 50 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałe 50 proc.).

CPK wskazała, że zgodnie z prawem zamówień publicznych przed zakończeniem postępowania muszą zostać dopełnione ostatnie formalności. W postępowaniu mogą zostać złożone odwołania, które potencjalnie wpłyną na przedłużenie procedury. Jej zwieńczeniem będzie podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocznie realizację zleconych usług.

Na przygotowanie STEŚ wybrany w przetargu wykonawca będzie miał ok. 10 miesięcy, a na realizację zakresu dokumentacji geotechnicznej oraz map do celów projektowych i rozliczenie całej umowy – prawie dwa lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Jak przekazała spółka, w ramach STEŚ wykonawca dostarczy CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne – oraz przygotuje dokumentację geologiczno-inżynierską oraz mapy do celów projektowych. Celem STEŚ jest opracowanie dla linii kolejowej specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu.

Start budowy za dwa lata

Z informacji CPK wynika, że na liniach wchodzących w skład węzła CPK pociągi będą mogły się rozpędzać do maksymalnie 250 km/godz. Na potrzeby systemu dużych prędkości CPK projektanci zakładają zastosowanie zasilania 25 kV AC. W przypadku układu relacji regionalnych zostanie zastosowane 3 kV DC lub 25 kV AC.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. CPK zakłada, że węzeł zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r., tak aby zapewnić szybkie połączenia kolejowe wraz z uruchomieniem Portu Solidarność.

Następnym etapem prac przygotowawczych – po wykonaniu STEŚ – będzie opracowanie dokumentacji projektowej, czyli m.in. projektu koncepcyjnego, materiałów do decyzji środowiskowej i projektu budowlanego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Czytaj też:

Płock. Testy pierwszej polskiej lokomotywy na wodór w PKN Orlen

Budowa CPK. Jest wykonawca prac przygotowawczych dla linii kolejowej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone