SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Projekt trasy kolejowej i dokładna lokalizacja. Plany CPK na ten rok

Baranów. To m.in. tu ma powstać Centralny Port Komunikacyjny/fot. RDC

To ważny rok dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Znamy plany spółki na najbliższe 12 miesięcy. Najważniejszym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji do wbicia pierwszej łopaty. – Planujemy złożyć wniosek o decyzję środowiskową dla portu Solidarność – informuje rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego Konrad Majszyk.

W grudniu przedstawiliśmy preferowaną lokalizację lotniska, zrobiliśmy to w ten sposób, żeby lotnisko znalazło się na terenach jak najmniej zabudowanych i żeby ocalić obiekty ważne dla społeczności lokalnej. Teraz ta lokalizacja zostanie doprecyzowana, między innymi przy udziale planer mastera – mówi Majszyk.

Spółka liczy na uzyskanie decyzji w przyszłym roku. – Wybierzemy też projektanta terminalu wraz z węzłem kolejowym – dodaje rzecznik CPK. – To postępowanie trwa, jest zaawansowane. Chcemy być przygotowani, żeby już w tym roku zawrzeć umowę i rozpocząć prace na części terminalowej – mówi.

Dobrowolne nabycia

Kontynuujemy Program Dobrowolnych Nabyć – podaje też Majszyk. – Do PDN-u zgłosiło się ponad 200 właścicieli i zgłaszają się kolejni. Nasze działania są skoncentrowane na tym, żeby jak największą część nieruchomości przejąć poprzez Program Dobrowolnych Nabyć – zapewnia.

Spółka przygotowuje także studium wykonalności dla linii kolejowych do lotniska. – Prace był zlecane konsekwentnie od połowy ubiegłego roku. Wśród linii dużych prędkości, dla których w tym roku będziemy mieli gotowe studia wykonalności i wariant inwestorski, znajduje się trasa z Warszawy przez przyszłe lotnisko, do Łodzi, Wrocławia, aż do granicy czeskiej – podaje Majszyk.

Łącznie będzie około 400 kilometrów nowej linii kolejowej.

CPK – co to będzie?

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Port lotniczy znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.

Czytaj też:

Budowa CPK we współpracy z Koreą. Port w Seulu głównym partnerem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone