SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Miasta na Mazowszu oferują seniorom pomoc przy szczepieniach

Szczepienia na COVID-19/fot. PAP/MARKO DJOKOVIC Dostawca: PAP/EPA

Mazowsze wspiera seniorów podczas szczepień przeciw COVID-19. Od piątku osoby w wieku powyżej 80 lat mogą się rejestrować. Samorządy organizują m.in. transport do punktów szczepień czy wizyty domowe.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

W Warszawie każdy Powstaniec otrzyma specjalną opiekę – pomoc wolontariusza i bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień.

„Natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu. Szczepienia będziemy organizowali w OPZ Mokotów, znanej Powstańcom Przychodni Lekarskiej dla Kombatantów przy ul. Litewskiej 11/13, finansowanej ze środków m.st. Warszawy – przekazał ponadto urząd.

Miasto powołało także koordynatorkę ds. szczepień Powstańców Warszawskich, Agnieszkę Pawelec i uruchomiło specjalny numer telefonu 726 290 189. Pod nim można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy przygotowanej przez miasto.

Urząd podkreślił również, że wielu Powstańców deklaruje chęć skorzystania ze szczepień. Są wśród nich reprezentanci różnych organizacji i środowisk zrzeszających Powstańców, m.in. Zbigniew Galperyn – prezes Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, Wanda Traczyk-Stawska ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Anna Bando – prezes Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Janusz Maksymowicz ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także najstarszy Powstaniec warszawski płk. Kazimierz Klimczak, który ma 106 lat.

W Ciechanowie urząd miasta informując o akcji wsparcia dla seniorów, w tym z niepełnosprawnościami, podczas szczepień na COVID-19, zapowiedział, że udostępni za darmo sprzęt rehabilitacyjny dla osób, które mają trudności w poruszaniu się. – Wdrażamy kompleksową i bezpłatną pomoc dla seniorów przy całej procedurze szczepienia – od rejestracji po dowóz wraz z asystą. To działania ponadstandardowe ze strony miasta, bo zależy nam, aby starsze osoby, które nie mają komputera i dostępu do internetu mogły liczyć na pełne wsparcie – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie tamtejszego samorządu.

Jak podał ciechanowski samorząd, „seniorom, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu, są samotne lub mają trudność w zorganizowaniu niezbędnych formalności przy zapisach pomogą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej”. „Dla osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z własnego dojazdu miasto zorganizuje specjalny transport do punktów szczepień. Zakład Komunikacji Miejskiej wykorzysta do tego celu m.in. niskopodłogowe małe busy i autobusy, które są dostosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami” – oznajmił ciechanowski Urząd Miasta. Zaznaczył przy tym, iż w trakcie transportu będą obecni asystenci, którzy pomogą np. w pokonywaniu schodów i będą towarzyszyć seniorowi przy zgłoszeniu się do punktu szczepień.

„Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bezpłatnie udostępni też urządzenia rehabilitacyjne: kule, balkoniki czy wózki inwalidzkie dla osób, które mają trudności w poruszaniu się” – przekazał ciechanowski samorząd. Jak wyjaśnił, osoby zapisujące się na szczepienie przeciwko COVID-19 samodzielnie także będą mogły zgłosić potrzebę uzyskania wsparcia przy transporcie bezpośrednio w trakcie dokonywania zapisu w danej placówce. Urząd Miasta wspomniał jednocześnie, że potrzebujący pomocy w związku z zachorowaniem na COVID-19 lub objęte kwarantanną cały czas mogą liczyć na pomoc ze strony miasta poprzez działające tam „Pogotowie zakupowe”. W informacji podkreślono też, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera m.in. seniorów w zakupach leków oraz załatwianiu najpilniejszych spraw urzędowych, a miejska spółka Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych świadczy usługę odbioru odpadów z gospodarstw objętych izolacją.

W Radomiu uruchomiono w piątek gminną infolinię o szczepieniach przeciwko COVID-19. Mieszkańcy, którzy zadzwonią na infolinię (48) 36-20-500, otrzymają kompleksową informację o szczepieniach. Działa ona od godz. 7:00 do 19:00 (z półgodzinną przerwą między 13:45 a 14:15). Magistrat poinformował także, że zapewni osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Zapisy na transport rozpoczną się 20 stycznia. W Radomiu będzie się można zaszczepić w jednym z 28 punktów.

Seniorzy powyżej 80. roku życia, którzy nie opuszczają swojego mieszkania mogą przyjąć szczepionkę na koronawirusa w domu – informuje siedlecki ratusz. O szczegółach mówi rzeczniczka urzędu miasta Aneta Krajewska: – Wtedy do domu przyjeżdża pielęgniarka, lekarz i takiego szczepienia dokonuje. Na terenie miasta są trzy takie placówki.

W najbliższy poniedziałek w Siedlcach ruszy specjalna infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Pod numerem 25 794 30 25 w dni robocze będzie można uzyskać wszystkie informacje na temat akcji w mieście, a także zamówić bezpłatny transport do punktu szczepień.

Pełna mobilizacja przed 25 stycznia także w Płocku. Urząd miasta, miejski rzecznik osób niepełnosprawnych czy terytorialsi pomogą seniorom w dotarciu na szczepienie. Osoby po 80. roku życia mogą zadzwonić na miejską infolinię – mówi nam Monika Maron z płockiego ratusza. – Senior musi znać datę i godzinę szczepienia, aby zamówić transport. Można to zrobić pod numerem 24 364 55 55 – dodaje.

Osoby niepełnosprawne mogą zamówić transport do punktu szczepień i pomoc asystenta w drodze do przychodni w biurze miejskiego rzecznika osób niepełnosprawnych. Natomiast kombatantom w razie potrzeby pomogą dotrzeć do na szczepienie żołnierze WOT.

Czytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja seniorów

Pfizer zmniejsza dostawy. Będą zmiany w kalendarzu szczepień?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone