SŁUCHAJ ONLINE
MENU

COVID-19. Warszawskie uczelnie wysoko w rankingu szczepień

zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Warszawskie uczelnie wśród najbardziej wyszczepionych w Polsce. Ośrodek Przetwarzania Informacji zbadał, ilu studentów i pracowników naukowych przyjęło już preparat przeciwko COVID-19.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Drugie miejsce w kraju zajęła Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza. Ma 95,4 proc. zaszczepionych studentów i 96,6 proc. pracowników.

To dzięki naszemu zarządzeniu o obowiązku szczepienia lub negatywnego wyniku testu – mówi rektor uczelni, Wojciech Malajkat. – To zarządzenie działało od 1 października. Nie przerwaliśmy w ogóle studiów zawodu, którego uczymy: reżyserów czy aktorów. Nie da się tego nauczyć w ogóle w systemie online. My w ogóle nie mieliśmy z tym problemu w tym semestrze i mam nadzieję, że w następnym, czyli letnim też nie będziemy mieli. W każdej chwili jesteśmy w stanie wrócić do sprawdzania – wyjaśnia.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa. Uniwersytet Warszawski – poza pierwszą dziesiątką, ale z najwyższym miejscem wśród klasycznych uczelni.

To też dzięki naszej akcji szczepień dla studentów i pracowników – mówi Anna Modzelewska, rzecznik UW. – Poziom wyszczepienia pracowników UW wynosi 93 procent, doktorantów 89, natomiast studentów ponad 85 procent. Na początku maja uruchomiliśmy uniwersytecki punkt szczepień w budynku biblioteki uniwersyteckiej. Do szczepień zarejestrowało się łącznie ponad 2200 osób – wskazuje.

Wysoko wyszczepiona jest też Politechnika Warszawska.

To ważne informacje dla działania uczelni – mówi rzecznik Krzysztof Szymański. – Ogólny poziom wyszczepienia mocno ponad 80 procent, a wśród pracowników zbliżający się do 90 procent cieszy, ale oczywiście chcielibyśmy, by był jeszcze wyższy. Im wyższy wskaźnik osób całkowicie zaszczepionych, tym bezpieczniej możemy prowadzić zajęcia dydaktyczne i badania naukowe – tłumaczy.

Wyniki badań cieszą i pomagają podejmować kolejne decyzje – mówi rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Michał Zasada. – Jeśli chodzi o pracowników, mamy wyszczepienie na poziomie około 90 procent, doktoranci około 85 procent,studenci prawie 80 procent. Pozwala nam to na lepsze planowanie procesu dydaktycznego i badań – dodaje.

Średnio w polskich uczelniach zaszczepionych jest ok. 71 proc. studentów, 82 proc. doktorantów i 89 proc. pracowników naukowych.

Czytaj też:

Serce świni w ciele człowieka. Pionierska operacja w USA

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone