SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pierwsze szczepienia na COVID-19 będą przeprowadzone w Warszawie

Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczną się w Warszawie/fot. KPRM/Twitter

Pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 w Polsce zostanie podana w szpitalu MSWiA w Warszawie – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, pierwszych 10 tys. dawek trafi do Polski 26 grudnia wieczorem.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Święta Bożego Narodzenia przed nami. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki. Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują” – oświadczył Morawiecki. „Święta w tym roku są czasem szczególnym, który może okazać się punktem zwrotnym, punktem przełomowym, bo właśnie od szczepień będzie zależeć zwalczenie wirusa i pandemii, która masakruje świat – dodał.

Morawiecki wskazywał, że to od naszej odpowiedzialności zależy, czy w kolejnych latach święta Bożego Narodzenia spędzimy z bliskimi. – Żeby te święta były świętami od strony zdrowotnej bezpiecznymi, zadbajmy o to, żeby one były w bardzo wąskim gronie, w gronie najbliższej rodziny – apelował premier.

Podkreślił, że po Świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie „największym zadaniem logistycznym z jakim mierzymy się w ostatnich latach”.

Pierwsze szczepionki w Polsce 26 grudnia

Obecny na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział na konferencji prasowej, że 26 grudnia wieczorem przyjedzie do Polski 10 tys. szczepionek przeciw koronawirusowi, w jednej ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych zostaną przepakowane i trafią do dwóch hurtowni, z których 27 grudnia rano trafią do 73 szpitali.

Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozowali nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów – powiedział Dworczyk.

Mówił, że pierwsza grupa, która zostanie poddana szczepieniom obejmuje przede wszystkim personel pracujący w podmiotach leczniczych. – Do dzisiaj zgłosiło się 300 tys. osób do szczepienia – przekazał. – Ale cały czas ten nabór trwa, dlatego też chcemy zaapelować, żeby wszyscy wykorzystali ten czas na zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, NFZ – powiedział Dworczyk.

Chętni do zaszczepienia się

Szef rządu został zapytany na konferencji o to, jak zostanie rozwiązana kwestia szczepień osób, które chciałyby się zaszczepić jak najszybciej, a nie są w grupie priorytetowej. Morawiecki przyznał, że rzeczywiście może wystąpić taka sytuacja, że grupa, która w danym momencie ma swoją kolejność w szczepieniu, nie będzie wystarczająco duża, żeby można było wykorzystać wszystkie dostępne szczepionki.

Opracowujemy zatem procedurę, która najwcześniej będzie potrzebna dopiero pod koniec stycznia lub może w lutym, po to, żeby szczepionki się nie marnowały lub statystycznie wiemy, że to nie jest możliwe, że tu i ówdzie wystąpią takie przypadki – oświadczył premier. Wskazywał, że Polska zamówiła powyżej 60 mln dawek szczepionki, co daje możliwość zaszczepiania ponad 30 mln osób.

Jeżeli będzie brakowało chętnych w danej grupie, to będziemy starali się grupy kolejne zachęcać, zapraszać do szczepień, żeby jak najmniej dawek się marnowało – dodał premier.

Z naszej strony dołożyliśmy wszelkich starań, by udzielić w bardzo dobrych warunkach, komfortowych, dla dużej ilości, bo jesteśmy w stanie zaszczepić 1000 chętnych w sześciu miejscach na terenie szpitala – zarówno osoby, które się zgłoszą jak i pracowników naszego szpitala. Gorąco, tak jak i pan premier, zapraszam do skorzystania z tego dobrodziejstwa – oświadczył dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr Waldemar Wierzba.

Mobilny punkt w każdej gminie

W każdej gminie będzie mobilny punkt. On będzie mógł dojechać do osób, które mają ograniczoną mobilność. Oprócz tego w tej chwili we współpracy z samorządami i m.in. Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną organizujemy również dowóz osób do punktów szczepień. Tak, żeby ten proces przechodził jak najbardziej efektywnie – tłumaczył Michał Dworczyk.

Zapewnił, że system szczepień został tak zorganizowany, by każdy, kto chce się zaszczepić mógł to zrobić w „niekłopotliwy sposób”.

W pierwszej kolejności – 27 grudnia – ruszą szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepieni będą seniorzy powyżej 60 lat, pensjonariusze DPS-ów oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, mundurowi i nauczyciele. Szczepienie obejmuje dwie dawki. Powinno być powtórzone po 3-4 tygodniach.

Założenia Narodowego Programu Szczepień dostępne są TUTAJ.

Czytaj też:

Szczepionka Pfizera zatwierdzona przez EMA wkrótce trafi do Polski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone