SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy kalendarz zapisów na szczepienia dla wszystkich dorosłych

Michał Dworczyk/fot. Adam Guz, KPRM/Twitter

Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy – będzie rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 każdego dnia dwóch roczników, w poniedziałek 26 kwietnia będą to roczniki 1974 i 1975 – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 – w poniedziałek 26 kwietnia – oświadczył Dworczyk we wtorek podczas konferencji prasowej.

Później kolejne roczniki aż do 7 maja. 7 maja, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień – powiedział Dworczyk.

Zapisy 30-latków

28 kwietnia uruchomimy rejestrację dla osób między 30 a 39 rokiem, tych osób, które wcześniej – między styczniem a marcem – zgłosiły za pośrednictwem formularza elektronicznego gotowość do zaszczepienia się – powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Podkreślił, że takich osób jest nieco ponad 400 tysięcy. – Te osoby przez to, że zgłosiły się wcześniej, będą miały teraz priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienie – zaznaczył minister.

Poinformował również, że 4 maja rozpocznie się taka rejestracja dla osób między 18 a 29 rokiem życia. Jak dodał, to grupa ok. 340 tysięcy osób. – I to są też oczywiście osoby, które między styczniem a marcem zarejestrowały się jako osoby gotowe do przyjęcie szczepionki – zaznaczył Dworczyk.

Ograniczenia w dostawach

Szef Kancelarii Premiera odniósł się do informacji podanej przez prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego. Dotyczy ona ograniczeń w dostawach szczepionki firmy AstraZeneca – zamiast 268 tys. dawek w tym tygodniu do Polski trafi 67 tys.

Michał Dworczyk dopytywany, jak poważnym zagrożeniem dla harmonogramu szczepień jest to zmniejszenie dostaw odparł: – Robimy wszystko, żeby nie wpłynęła na sytuacja na tempo i program szczepień. Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek.

Jak dodał, „na ten moment nie powinno to wpłynąć na nasze plany i harmonogram szczepień”. Minister podkreślił, że ze względu na priorytet jakim jest bezpieczeństwo pacjentów i podanie drugiej dawki zawsze utrzymywany jest zapas szczepionek.

Drugie dawki nie są zagrożone, a jeśli chodzi o zaplanowane szczepienia, to będziemy starali się zastąpić AstraZenekę zaplanowaną z tych dostaw innymi szczepionkami – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Od czwartku, możliwe jest także szczepienie nowym preparatem – jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Zgodnie z planem w środę, 14 kwietnia, do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Preparat ten jest stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Szczepienia osób od 16. roku życia

Podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16. roku życia, które – według producenta – mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer. Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że „na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia”. – Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik – doprecyzował.

Dworczyk przyznał, że szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób powyżej 16 roku życia, jednak zwrócił uwagę, że producent tego preparatu poinformował o tym, „już po tym, jak przyjęliśmy, jako rząd uchwałą, Narodowy Program Szczepień”.

Minister zauważył, że „obecnie szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12 a 15 rokiem życia”. – I na pewno te kwestie, czyli szczepienie osób młodszych, będą przedmiotem obrad Rady Medycznej, i w konsultacjach z naukowcami będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w tej sprawie – zapowiedział.

Natomiast na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, a tutaj (…) mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia – dodał szef KPRM.

Czytaj też:

Przasnysz. Pilotażowy punkt masowych szczepień na COVID-19

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone