SŁUCHAJ ONLINE
MENU

COVID-19. Coraz więcej zakażeń u osób przed 40. rokiem życia

fot. dronepicr, CC BY 2.0

COVID-19 atakuje młodszych. W ciągu całego zeszłego tygodnia liczba chorych w grupie 21-40 lat sięgnęła blisko 40 procent ogółu zakażeń. To właśnie w tej grupie wiekowej jest też najwięcej niezaszczepionych.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

Najwięcej tych niezaszczepionych mamy w grupie 20-40. To jest największa grupa niezaszczepionych i w związku z tym oni będą najbardziej dotknięci teraz tą infekcją. To jest trend, który widzimy w zachodniej Europie, gdzie nowe zachorowania są ogromne – potwierdza mazowiecki konsultant ds. chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

A to nieuchronnie zbliża nas do czwartej fali. – Możemy się spodziewać, że w tej chwili ta fala, która nas czeka, tzw. czwarta fala, która głównie opiera się o wariant delta, będzie dotykać te osoby niezaszczepione – mówi ekspertka.

W pełni zaszczepionych w Polsce jest prawie 42 proc. osób. To już blisko 16 mln Polaków.

„Stabilizacja odchodzi w przeszłość”

Także minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze ostrzegł przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

„Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1” – napisał minister.

Wskaźnik R informuje o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony. Jeżeli wskaźnik R jest powyżej 1 oznacza to, że jeden chory zakaża więcej niż jedną osobę.

Resort zdrowia poinformował, że w 30-40 proc. sekwencjonowanych w laboratoriach próbek stwierdzany jest wariant delta.

Czytaj też:

Warszawa. Klimatyzacje w szpitalach nie wytrzymały upałów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone