SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

AstraZeneca opóźnia dostawy. Terminy szczepień mogą się zmienić

Szczepienia przeciw COVID-19/fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że firma AstraZeneca podała, że 800 tys. szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. Zaznaczył, że to opóźnienie będzie miało wpływ na funkcjonowanie ponad siedmiu tysięcy punktów szczepień.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepienia czy to pierwszą, czy drugą dawką. Jest to związane z kolejnym bardzo poważnym opóźnieniem transportu AstryZeneki. Mamy nadzieję, że za tydzień ta sytuacja zostanie unormowana – podkreślił Dworczyk.

Pozostałe dostawy szczepionek w najbliższych dniach były i są realizowane bez zakłóceń. Pod koniec maja jest pierwsza, niemal dwukrotnie zwiększona, bo licząca ponad dwa miliony sztuk, dostawa szczepionek firmy Pfizer. Nie mamy żadnych sygnałów od pozostałych producentów o opóźnieniach – oświadczył.

Poinformował również, że pod koniec maja Pfizer ma dostarczyć ponad 2 mln dawek.

To nie pierwsze opóźnienie

Jako, że jest to już kolejna w ostatnich tygodniach i miesiącach taka sytuacja, że firma AstraZeneca zmienia termin dostawy, albo zmniejsza liczbę dostarczanych szczepionek, to zdecydowaliśmy się, że w czerwcu będziemy kładli nacisk na szczepienie innymi preparatami niż AstraZeneca po to, by pacjentów nie narażać właśnie na tego rodzaju sytuacje, które mieliśmy nadzieję, że w drugim kwartale już się nie będą powtarzać – poinformował Dworczyk.

Podkreślił, że ten producent „ma cały czas tego rodzaju problemy”. Dworczyk prosił, by w tej sytuacji Polacy wykazali zrozumienie.

Podobnie było w ubiegłym tygodniu, kiedy zmniejszone zostały dostawy szczepionki firmy Janssen – w konsekwencji część osób miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę.

Tylko szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia szczepienia. Dla wszystkich przyjmujących drugą dawkę, od ubiegłego poniedziałku odstęp między dawkami został  skrócony do 35 dni, czyli pięciu tygodni. Wcześniej dla Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevrii – 84 dni.

Czytaj też:

COVID-19. Szczepienia preparatem Johnson & Johnson mogą się opóźnić

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone