SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Coraz więcej policjantów z Mazowsza na zwolnieniu lekarskim. „Mobilizacja jest olbrzymia”

fot. Pixabay

Na ponad pięć tysięcy policjantów w garnizonie mazowieckim już dwa tysiące przebywa na zwolnieniu lekarskim – dowiedziało się nieoficjalnie RDC. Wszystko w związku z protestem mundurowych.

Na L4 idą głównie służby prewencyjne, drogówka, dołączają też kryminalni i dochodzeniowcy. Jak powiedział RDC przewodniczący związku zawodowego policjantów na Mazowszu Dariusz Brzezicki, „mobilizacja sfrustrowanych funkcjonariuszy jest olbrzymia”.

W samym Radomiu od kilku dni policjantów wspomagają strażnicy miejscy. Codziennie do komendy miejskiej zostają oddelegowane cztery osoby.

Dwa tysiące policjantów

Determinacja policjantów jest tak duża, że w garnizonie mazowieckim praktycznie nie ma chętnych, którzy chcieliby zrezygnować z L4, by pracować 12 listopada za tysiąc złotych.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RDC, już dwa z pięciu tysięcy policjantów w garnizonie mazowieckim przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest jednak szansa na rozwiązanie – trwa spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim, a szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski obiecał, że będą rozmawiać do skutku.

Protest

W całym kraju na zwolnieniach lekarskich przebywać może nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy. Masowe zwolnienia to forma protestu funkcjonariuszy, który trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu FZZSM informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

Czytaj też:

Ponad tysiąc policjantów z Mazowsza na zwolnieniu lekarskim. „Nie widać szans na poprawę sytuacji”

Policjanci na L4, strażnicy w terenie. Wzmożone patrole w Radomiu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone