SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ptasia grypa w rejonie Żuromina. Co to może oznaczać dla mieszkańców?

zdjęcie ilustracyjne/fot. Flickr

Obostrzenia dla hodowców, restrykcje, które mogą dotknąć mieszkańców, w tym ograniczenia w ruchu pojazdów. W powiecie żuromińskim wykryto kolejne ogniska zakażeń ptasią grypą. Zutylizowane będą musiały zostać prawdopodobnie trzy miliony sztuk drobiu. Decyzje dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenieniu się wirusa ma podąć wojewoda.

Potwierdzają się kolejne ognika ptasiej grypy – mówi Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.  – Mamy potwierdzone 16 ognisk na terenie powiatu żuromińskiego. Kolejnych sześć podejrzeń jest w tej chwili badanych w Puławach, no i dziś zanotowaliśmy jedno dodatkowe podejrzenie – dodaje.

Dla bezpieczeństwa, jedna z dróg w powiecie żuromińskim może być nieprzejezdna. Rozważane są różne warianty. – Zamknięcie dla ruchu drogi numer 541 od miejscowości Franciszkowo do miejscowości Bieżuń. To fragment drogi wojewódzkiej, która przebiega przez centrum naszej epizoocji – tam jest najwięcej ognisk. Chcemy, żeby ograniczyć tam ruch tylko do koniecznego – tłumaczy Jakubczak.

Decyzje w tej sprawie podejmie wojewoda. Prawdopodobnie zapadnie też decyzja o ustanowieniu powiatu żuromińskiego oraz mławskiego strefą zamkniętą. Będą tam obowiązywały takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii chce także, aby na drogach wyjazdowych z powiatu były rozłożone maty dezynfekcyjne dla samochodów.

Czytaj też:

Kolejne ogniska ptasiej grypy. Konieczna utylizacja 2 mln ptaków

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone