SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Cokół po pomniku generała Berlinga zniknie do końca listopada

Przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga/fot. PAP/Radek Pietruszka

Cokół po pomniku generała Berlinga będzie zdemontowany do końca listopada. Praga Południe ma już środki na likwidację pozostałości po rzeźbie, która została zniszczona w sierpniu przez jedną z lokalnych inicjatyw.

– Popiersie i tak miało zostać usunięte w związku z ustawą dekomunizacyjną, jednak brakowało nam środków – przypomina rzecznik dzielnicy Andrzej Opala. – Czekaliśmy na środki, dlatego że planujemy dwie bardzo duże inwestycje. Jedną kulturalno-oświatową, drugą szkolną oświatową. Szukaliśmy środków, żeby móc w całości przetransportować pomnik do muzeum – wyjaśnia.

To jednak nie jedyny pusty cokół po prawej stronie Wisły. Na placu Wileńskim od wielu lat stoi pozostała podstawa po tzw. pomniku Czterech Śpiących. – Tak pozostanie dopóki nie stworzymy planu zagospodarowania tej przestrzeni – mówi rzecznik dzielnicy Marcin Hadaj. – Plac Wileński to centralny punkt Pragi- Północ. Jego zagospodarowanie wymaga opracowania koncepcji, może nawet bardzo drobiazgowej, która definitywnie odpowie na pytanie, jaka forma upamiętnienia powinna się w tym miejscu znaleźć – tłumaczy.

Radio dla Ciebie zapytało także o zdanie mieszkańców Warszawy, jak się okazało zdania są podzielone. – Jestem przeciwny likwidacji tego. Mieszkańcy się przyzwyczaili. Można zrobić skwer zielony, albo plac dla dzieci – mówią.

Dzielnica nie potrafi przewidzieć, kiedy taki plan powstanie. Na razie problemem okazuje się brak środków.

Czytaj też:

Warszawa. Przewrócony pomnik gen. Z. Berlinga. Zatrzymany mężczyzna

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone