SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Co z metrem na placu Konstytucji? Stacja od dwóch lat czeka na projekt

fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons

Przedłuża się projektowanie dwóch nowych stacji pierwszej linii metra w Warszawie. Chodzi o „Plac Konstytucji” i „Muranów”. Umowę z wykonawcą projektu podpisano w listopadzie 2019 roku, firma miała dwa lata na uzyskanie pozwolenia na budowę. Termin minął dwa miesiące temu, a projektowanie stacji trwa.

Wszystko przez przedłużający się proces pozyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Powodem był spór kompetencyjny. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że nie jest organem właściwym do wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Konieczne było rozstrzygnięcie sporu przez Naczelny Sąd Administracyjny – wyjaśnia Bartoń.

Niekorzystnie na procedury administracyjne wpłynęła także pandemia. 9 sierpnia podpisaliśmy aneks wydłużający termin umowy – informuje Bartoń. – Obowiązujący nowy termin złożenia wniosku i uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę to 20 lipca – dodaje.

Odebraliśmy już część dokumentacji – zaznacza rzecznika Metra Warszawskiego. Chodzi m.in. o projekt koncepcyjny czy ustalenie stref wpływu obiektów metra na budynki.

Teraz wykonawca czeka na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oraz opracowuje projekty budowlane.

Według początkowych założeń stacja Plac Konstytucji miała być zlokalizowana w ciągu ulicy Marszałkowskiej – od Placu Konstytucji do skrzyżowania z ulicą Hożą. Znajdzie się między stacjami Centrum i Politechnika. Stacja Muranów wybudowana miała zostać w rejonie ul. Andersa – w okolicach ul. Stawki, a także ul. Świętojerskiej i ul. Anielewicza.

Czytaj też:

Jest umowa na projekt stacji metra Plac Konstytucji i Muranów

Metro Bemowo coraz bliżej. Jak wygląda ostatnia stacja linii M2?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone