SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Co z gruntami pod budowę CPK? Mikołaj Wild: wywłaszczanie będzie ostatecznością

Baranów - to tu może powstać Centralny Port Komunikacyjny/fot. RDC

Ministerstwo Infrastruktury nie chce wywłaszczać właścicieli gruntów przeznaczonych pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. W piątek w resorcie odbyły się konsultacje z samorządowcami w sprawie budowy CPK, podczas których przedstawione zostały nowe zapisy ustawy, która trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów.

Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild zapewniał podczas briefingu, że jednym z głównych założeń ustawy jest pozyskiwanie gruntów pod budowę CPK przede wszystkim przez zakup. Mikołaj Wild tłumaczył, że w nowej ustawie są zapisy, „na podstawie których wywłaszczenia będą ostatecznością” – większość ma być nabywana na podstawie umów sprzedaży.

Wiceminister Wild tłumaczył, że ministerstwo liczy na zakup 90 procent gruntów potrzebnych na stworzenie CPK o łącznym obszarze około 35 kilometrów kwadratowych. Wiceminister nie chciał podać stawek, jakie będą oferowane właścicielom ziemi i podkreślił, że jeżeli nie będzie kompromisu, dopiero wtedy dojdzie do wywłaszczeń.

Otrzymają odszkodowania

Konsultacje i negocjacje cenowe będą trwały do końca 2019 roku. W 2020 roku – po wydaniu decyzji środowiskowej o umiejscowieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego – grunty, w sprawie których nie osiągnięto porozumienia, będą przechodziły na własność państwa, a ich właściciele otrzymają odszkodowania.

Wiceminister wyjaśniał, że na razie jeszcze nie ma decyzji środowiskowej co do ostatecznej lokalizacji CPK, ale będą prowadzone konsultacje w tej sprawie.

Centralny Port Komunikacyjny to koncepcja węzła transportowego opartego na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej; węzeł ma być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone