SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Co trzeci 30-latek mieszka z rodzicami. Pytamy o przyczyny

fot. pixabay

Młodzi Polacy coraz później wyprowadzają się od swoich rodziców. Mieszka z nimi co trzeci trzydziestolatek – wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego. „Gniazdowników”, czyli osób w wieku 25 – 34 lat, które wciąż mieszkają z rodzicami, jest w Polsce ponad 2 mln.

Ma na to wpływ m.in. sytuacja finansowa – mówił w RDC kierownik Wydziału w Mazowieckim Ośrodku Badań Regionalnych Tomasz Zegar. – Mimo tego, że dwie trzecie „gniazdowników” pracowało, to 60 procent z nich albo nie posiadało żadnego dochodu albo dochód był poniżej stawki minimalnej, więc rzeczywiście ten aspekt ekonomiczny jest tutaj istotny – zaznaczył.

Widzimy wyraźną różnicę ze względu na płeć. – Zjawisko „gniazdownictwa” dotyczy głównie mężczyzn i dotyczy głównie obszarów peryferyjnych. Można stawiać takie hipotezy, że np. jest to związane z trudnością zawiązania związku małżeńskiego, bo kobiety są zdecydowanie bardziej mobilne, łatwiej migrują z obszarów peryferyjnych – tłumaczył ekspert.

Dużo zależy od wychowania w rodzinnym domu – podsumowała w audycji „Jest Sprawa” psycholog i terapeutka Dagmara Seliga. – My jednak, jako rodzice, jesteśmy bardzo nadopiekuńczy i my nie edukujemy, nie dajemy naszym dzieciom możliwości doświadczenia takiej niezależności, również próbowania bycia niezależnym finansowo. Ta nadgorliwość, nadopiekuńczość rodziców powoduje, że często młodzież, jak wychodzi na rynek pracy, to jest im bardzo trudno – mówiła.

Według GUS-u w Polsce w 2018 roku mieliśmy około dwóch milionów „gniazdowników”. W porównaniu z 2005 rokiem odsetek ten wzrósł aż o 9 procent.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jest sprawa: „Pokolenie gniazdowników”. Dlaczego młodzi coraz później opuszczają rodzinny dom?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone