SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Co się wydarzyło w lesie Sherwood? Słuchowisko „Henryk VI na łowach”

Na zdjęciu: Michał Pluciński. Z realizacji: Henryk VI na łowach, 25 maja 1958 - Teatr Narodowy (Warszawa)/fot. Hartwig Edward/Encyklopedia Teatru

Okazuje się, że w lesie Sherwood grasował nie tylko Robin Hood. To właśnie tam odbywały się królewskie łowy. Komedia historyczna Wojciecha Bogusławskiego „Henryk VI na łowach” w radiowej odsłonie już dziś w „Wieczorze literackim” Radia dla Ciebie.

W lesie Sherwood pod Londynem odbywają się królewskie łowy. Henryk VI (Michał Pluciński) w przebraniu odwiedza chatę leśniczego Kokla (Andrzej Szalawski), gdzie skrywa się uwiedziona przez nieuczciwego Rodynga (Lech Ordon) młynarka Bets (Krystyna Kamieńska). Co wyniknie z tych odwiedzin?

„Henryk VI na łowach” po raz pierwszy został wystawiony nazajutrz po rocznicy elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, 8 września 1792 roku. Sztuka nawiązuje do popularnego w literaturze motywu interwencji dobrego króla w sprawy krzywdzonych poddanych. Schemat fabularny Bogusławski zaczerpnął z jednoaktówki Roberta Dodsleya pt. „The King and the Miller of Mansfield” (1737). Henryk VI na łowach jest znacznie dłuższy od oryginału – składa się z trzech aktów, adaptator zmienił również wiele wątków i dostosował sztukę do możliwości technicznych ówczesnego teatru. Nowy wyraz dzieło nabrało w formie radiowej.

Premiera słuchowiska odbyła się 30 marca 1959 roku. Za reżyserię i adaptację odpowiedzialny był Jerzy Rakowiecki. Muzykę skomponował Karol Stromenger, a realizacją akustyczną zajęła się Łucja Kamińska.

Obsada:

Michał Pluciński – Król Henryk VI
Lech Ordon – Milord Rydyng
Adam Mularczyk – Milord
Zbigniew Kryński – Milord
Witold Filler – Milord
Andrzej Szalawski – Ferdynand Kokl
Jadwiga Kossocka – Małgorzata, jego żona
Jan Żardecki – Ryszard, ich syn
Stanisław Kwaskowski – Robert, młynarz
Krystyna Kamieńska – Betsy, jego córka
Józef Wasilewski – Gajowy I
Wilhelm Wichurski – Gajowy II
Franciszek Gołąb – Żołnierz I
Wacław Rybczyński – Żołnierz II

Zapraszamy w sobotę o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone