SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Torus w Ciechanowie nie dla szkół? Zniknął z ministerialnej listy

fot. Park Nauki Tours

Torus nie dla szkół. Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ciechanowski Park Nauki działający przy wieży ciśnień z listy programu „Poznaj Polskę”. Tym sposobem szkoły z całego kraju straciły możliwość ubiegania się o dofinansowanie wycieczek dla uczniów do Torusa. Nie znamy przyczyn tej decyzji i jest ona dla nas zupełnie niezrozumiała – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i prosi ministra edukacji o wyjaśnienia.

Park Nauki Torus w Ciechanowie jest członkiem Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka”. Zrzesza centra nauki i instytucje popularyzujące naukę w Polsce, między innymi Centrum Nauki Kopernik. Dziwi nas, że pracownicy ministerstwa nie mają wiedzy na temat znaczenia naszej instytucji w regionie – dodaje Krzysztof Kosiński.

Jeszcze 31 sierpnia Park Nauki Torus był w ministerialnym wykazie wycieczek szkolnych. Zniknął z niego dopiero 10 września.

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień z lat 70. – to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Wykonana ze stali konstrukcja wieży składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 m, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 m, a szczyt – gdzie osadzony jest torus – prawie 18 m.

Wieża ciśnień i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 roku z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 mkw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie jest kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Czytaj też:

Ciechanów. W Parku Nauki Torus jest ekran z suchej mgły

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone