SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Bezpłatna ładowarka aut elektrycznych już działa

Ładowarka aut elektrycznych w Ciechanowie/fot. UM Ciechanów

W Ciechanowie przy wsparciu unijnym do bezpłatnego użytku oddana została ładowarka do samochodów elektrycznych. Zainstalowano ją kilka miesięcy temu, ale obostrzenia stanu epidemii wymusiły przesunięcie terminu możliwości korzystania z urządzenia – podał Urząd Miasta.

Według ciechanowskiego samorządu, „korzystanie z ładowarki jest proste i bezpłatne, nie ma ograniczeń godzinowych w możliwości dopięcia auta elektrycznego”. Jak podkreślono w komunikacie o uruchomieniu punktu, „opłaty za ładowanie pojazdów nie będą pobierane w okresie co najmniej 5 najbliższych lat”.

Oddanie opóźnione przez koronawirusa

Urząd Miasta Ciechanowa wyjaśnił, że ładowarka aut elektrycznych, usytuowana niedaleko tamtejszego Zamku Książąt Mazowieckich, to stacja typu Atess EVA-22-D-P, która posiada dwa punkty ładowania i jest wyposażona w kompleksową ochronę elektryczną, obejmującą zabezpieczenia przed porażeniem i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. „Na finalny termin oddania urządzenia do użytku dla mieszkańców miały wpływ kwestie związane z wprowadzonym w kraju stanem epidemii” – zaznaczono w komunikacie.

Według ciechanowskiego samorządu projekt został zrealizowany w ramach zadania inwestycyjnego „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna i Gminy Strzegowo”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. „Ciechanów jest liderem projektu wartego w sumie prawie 12 mln zł, wdrażanego w partnerstwie z innymi gminami, dofinansowanego łączną kwotą prawie 8 mln zł” – podkreślono w informacji.

Odnawialne źródła energii

Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał, iż przystąpił do montażu systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii w 2019 r. – w pierwszym etapie do gospodarstw domowych trafiły panele fotowoltaiczne, następnie panele zamontowano także na budynkach instytucji samorządowych, w tym szkół, a w kolejnym etapie w gospodarstwach domowych montowane są pompy ciepła. „W samym Ciechanowie projekt obejmie 179 instalacji (modułów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła) w 123 gospodarstwach domowych” – podał samorząd.

Czytaj też: EMP: premiera polskiej marki aut elektrycznych 28 lipca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone