SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów: sieć rowerów miejskich w 2019 roku

fot. Pexels

W Ciechanowie do połowy 2019 r. ma powstać publiczna sieć wypożyczalni rowerów. Wstępny plan zakłada, iż początkowo uruchomionych zostanie w mieście pięć stacji rowerowych oraz dodatkowo jedna w niedalekiej Opinogórze, w pobliżu Muzeum Romantyzmu.

– Najpierw, jeszcze w tym roku, zostanie opracowana koncepcja projektu wypożyczalni rowerów. Odbędą się także konsultacje społeczne, dotyczące lokalizacji stacji rowerowych – powiedziała PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska. Jak dodała, do współpracy nad projektem uruchomienia punktów wynajmu rowerów zaproszono Stowarzyszenie Ciechanowska Grupa Rowerowa.

– Założenia są takie, by system rowerów miejskich funkcjonował w Ciechanowie od połowy 2019 r. Na początek planowanych jest pięć stacji w Ciechanowie oraz jedna w Opinogórze, w pobliżu Muzeum Romantyzmu – poinformował ciechanowski Urząd Miasta. Wyjaśnił przy tym, że publiczna sieć wypożyczalni rowerów będzie funkcjonować tam na podobnych zasadach, jak w innych miastach – do wypożyczenia roweru konieczna będzie rejestracja, a wynajęty pojazd będzie można oddać na tej samej lub innej stacji. Według ciechanowskiego Urzędu Miasta „w ustalonym przedziale czasowym rower będzie do bezpłatnego użytku”.

– W mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, sami mieszkańcy sygnalizują, że ideę rowerów miejskich, sprawdzających się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, jak również w Europie i na świecie, warto przenieść do Ciechanowa – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta. W Ciechanowie znajduje się 31,5 km dróg rowerowych i planowana jest ich rozbudowa – w efekcie ma powstać ok. 18 km nowych tras. Inwestycje te, jak zapowiada ciechanowski Urząd Miasta, „będą w większości finansowane z pozyskanych środków zewnętrznych”, a oprócz dróg rowerowych, powstanie jednocześnie dodatkowa infrastruktura, w tym stojaki na jednoślady.

W 2018 r., w ramach projektu realizowanego wspólnie przez trzy lokalne samorządy: powiat ciechanowski, miasto Ciechanów i gminę Opinogóra Górna, zmodernizowana ma zostać droga powiatowa nr 1237W Ciechanów-Opinogóra Górna-Długołęka o długości 6,5 km. Na całej trasie, która m.in. zostanie poszerzona, wybudowana zostanie ścieżka rowerowa. Inwestycja ta otrzymała w ostatnim czasie 4,2 mln zł dofinansowania od samorządu woj. mazowieckiego – to 60 proc. szacunkowych kosztów całego przedsięwzięcia. Pozostała część środków będzie wkładem własnym samorządów lokalnych: ponad 33,6 proc. tej sumy miałby pokryć ciechanowski powiat, ponad 16,8 proc. miasto Ciechanów, a gmina Opinogóra Górna ponad 5,2 proc. Dokładny podział tych wkładów określą odrębne umowy po wyłonieniu wykonawcy przedsięwzięcia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone