SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Prokuratura rezygnuje ze śledztwa ws. „afery koncertowej”

Koncertowanie pod blokiem w Ciechanowie/fot. PAP/Leszek Szymański

Nie będzie śledztwa w sprawie tzw. afery koncertowej w Ciechanowie. Chodzi o występ piosenkarki Kasi Kowalskiej w połowie maja, który zgromadził liczną widownię przed sceną, mimo obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Prokuratura Rejonowa uznała, że nie doszło do realnego zagrożenia życia czy zdrowia.

Występ Kasi Kowalskiej był jednym z wielu w ramach cyklu koncertów, które były zorganizowane na przełomie kwietnia i maja. Mieszkańcy mieli słuchać artystów z okien i balkonów, jednak podczas tego koncertu pod sceną zgromadziło się około 150 osób. Do sądu rejonowego w Ciechanowie wpłynęło kilkanaście wniosków o ukaranie. Chodziło o dwie osoby z publiczności, kilku członków zespołu oraz miasta. Wszystkie wnioski dotyczą łamania ograniczeń, jakie wprowadzono w Polsce w związku z epidemią koronawirusa.

Faktycznie, nie hipotetycznie

Zgromadzony materiał ujawnił pojedyncze osoby które nie nosiły maseczek i nie trzymały dystansu. To za mało by uznać że doszło do przestępstwa – wyjaśnia Iwona Śmigielska- Kowalska, rzecznik prokuratury Okręgowej w Płocku. – Ponieważ dla zaistnienia przestępstwa konieczne jest ustalenie, że doszło do wystąpienia faktycznego niebezpieczeństwa, a nie hipotetycznego. Natomiast jak wynika z informacji przekazanej przez powiatowego inspektora sanitarnego w Ciechanowie, osoby u których wykryto zakażenie COVID-19, nie brały udziału w tych wydarzeniach – tłumaczy.

Osobne postępowania w tej prawie prowadzą sanepid i policja, która złożyła kilkanaście wniosków o ukaranie do sądu. Sanepid natomiast ukarał miasto 30 tys. zł grzywny. Ratusz odwołał się od decyzji i czeka na ostateczne rozstrzygnięcie.

Czytaj też: Ciechanów. Zapadła pierwsza decyzja w sprawie afery koncertowej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone